Artykuły

Wrocław. Teatr Zar na Olimpiadzie Teatralnej w Pekinie

Od 17 do 19 grudnia Teatr Zar zaprezentuje spektakl "Cesarskie cięcie" podczas 6. edycji Olimpiady Teatralnej w Pekinie. Kolejna edycja tego międzynarodowego festiwalu teatralnego odbędzie się we Wrocławiu w 2016 roku we współpracy z Europejską Stolicą Kultury.

Do tej pory odbyło się pięć edycji Olimpiady Teatralnej, każda z nich miała inną myśl przewodnią. Wśród miast-gospodarzy znalazły się: Delfy (1995, "Tragedia"), Shizuoka (1999, "Dając nadzieję"), Moskwa (2001, "Teatr dla ludzi"), Stambuł (2006, "Poza granicami") oraz Seul (2010, "Sarang. Miłość i człowieczeństwo"). Na tegorocznej Olimpiadzie Teatralnej w Pekinie, która trwa od 1 listopada pod hasłem "Marzenie", zostanie zaprezentowanych 47 produkcji z 22 krajów. Zasadą Olimpiady jest otwartość na specyfikę tradycji teatralnej miejsca, w którym się odbywa. Gospodarz festiwalu przez kilka tygodni prezentuje swój dorobek w dziedzinie teatru i innych sztuk performatywnych. Stały punkt programu każdej Olimpiady stanowi przegląd dzieł wybitnych artystów teatru z całego świata. W tym roku wśród nich znalazł się Teatr ZAR.

Obok tradycyjnego teatru chińskiego i spektakli takich twórców, jak Theodoros Terzopoulos, Tadashi Suzuki i Robert Wilson odbędą się trzy pokazy "Cesarskiego cięcia" Teatru ZAR. Przedstawienie, którego premiera miała miejsce w grudniu 2007 roku w Instytucie Grotowskiego, dotychczas było prezentowane w kilku miastach w Polsce, a także w Paryżu, Londynie, Florencji, Kluż i Sybinie w Rumuni, w San Francisco, Los Angeles, Bostonie, Rio de Janeiro i So Paulo. Podstawowa linia struktury muzycznej przedstawienia została zbudowana w oparciu o wielogłosowe pieśni korsykańskie, w które wpleciono wątki bułgarskie, rumuńskie, islandzkie i czeczeńskie. Tradycyjny materiał muzyczny przetworzono tu jednak w formę współczesną i dopełniono intensywną partyturą ruchową. Spektakl odwołuje się do potrzeby samobójstwa i stanu samobójczego. Podczas festiwalu Fringe w Edynburgu w sierpniu 2012 "Cesarskie cięcie" zdobyło prestiżowe nagrody Total Theatre Award w kategorii Physical/Visual Theatre oraz Herald Angel Award.

Na program Olimpiady składają się również wykłady. O teatrze w wolnej Polsce, na przykładzie twórczości reżyserów nowego pokolenia opowie Jacek Kopciński. Redaktor naczelny miesięcznika "Teatr" przybliży obraz polskiego teatru współczesnego oraz polską mentalność, wyobraźnię i kodeks wartości, które odzwierciedla scena. Monika Blige, dyrektor programowy Instytutu Grotowskiego, w wystąpieniu "Instytut im. Jerzego Grotowskiego - tradycje i wyzwania" zaprezentuje najważniejsze projekty artystyczne i badawcze Instytutu, a także zarysuje tło historyczne jego działalności. Jarosław Fret, kurator ESK 2016 ds. teatru, dyrektor Instytutu Grotowskiego i lider Teatru ZAR, w wykładzie "Zapasy z pamięcią - pytania do Jerzego Grotowskiego" skupi się na pracy Teatru ZAR oraz jego związkach z dorobkiem twórczym, jaki pozostawił po sobie Jerzy Grotowski.

Wyjazd zakończy się 21 grudnia symbolicznym przekazaniem reprezentantom Wrocławia pieczy nad 7. edycją Olimpiady Teatralnej. Wezmą w nim udział: Jarosław Fret, Jarosław Broda, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia, Krzysztof Maj, dyrektor biura ESK 2016 oraz Dominika Kawalerowicz, kierownik zespołu merytorycznego biura ESK 2016. 7. edycja Olimpiady Teatralnej odbędzie się we Wrocławiu, we współpracy z Europejską Stolicą Kultury 2016. Zorganizuje ją Instytut im. Jerzego Grotowskiego. Główny nurt Olimpiady realizowany będzie pod hasłem-parafrazą tytułu jednego z tekstów Jerzego Grotowskiego, "Świat miejscem prawdy". Formuła Olimpiady Teatralnej zostanie poszerzona o nowe wątki i motywy, skupione wokół kluczowej idei spotkania najwybitniejszych twórców europejskiego teatru trzech pokoleń przełomu XX i XXI wieku. Olimpiada Teatralna stanie się przyczynkiem do poważnej dyskusji na temat kierunków ewolucji teatru europejskiego w ostatnim stuleciu.

Na zdjęciu: "Cesarskie cięcie".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji