Artykuły

Warszawa. Spotkanie Krzysztofem Miklaszewskim w IT

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Moja historia", którego bohaterem będzie Krzysztof Miklaszewski. Spotkanie odbędzie się 8 grudnia 2014 roku o godzinie 18:00 w Instytucie Teatralnym (ul. Jazdów 1, Warszawa), rozmowę z artystą poprowadzi Rafał Sławoń.

Spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy. Instytut

Teatralny zaprasza także na projekcję filmu dokumentalnego o Tadeuszu

Kantorze "TADEUSZ.KANTOR@EUROPA.PL" autorstwa Krzysztofa Miklaszewskiego.

WSTĘP WOLNY

***

Opowiem Wam swoją historię. O moim życiu na scenie i w kulisach. O ludziach, którzy mnie otaczali - moich mistrzach i przyjaciołach. O tym, co mnie ukształtowało i o tym, co zawsze było mi bliskie. Podzielę się z Wami moim życiowym doświadczeniem, nie skrywając się za żadną maską. To jest dzisiaj moja rola.

***

KRZYSZTOF MIKLASZEWSKI

Aktor, reżyser, dziennikarz, dokumentalista, krytyk, pisarz, animator kultury, pedagog. To dalece niepełna lista zawodowych pasji Krzysztofa Miklaszewskiego, którego nazwisko niemal natychmiast kojarzy się z Tadeuszem Kantorem. Ich spotkanie było nieuniknione. Matka Miklaszewskiego - Jadwiga - w czasie studiów występowała w awangardowym teatrze artystów Cricot, którego współzałożycielem (1933) był jego wuj - Władysław Józef Dobrowolski. Cricot 2 musiał zatem zaistnieć w biografii kolejnego pokolenia. Z Kantorem spędził - jako dokumentalista i aktor - 14 lat. Zagrał u niego w "Nadobnisiach i koczkodanach" (1973), "Umarłej klasie" (1975) i "Gdzie są niegdysiejsze śniegi" (1979), zrealizował filmy ("Szatnia Tadeusza Kantora", "Ja Kantor" i "tadeusz.kantor@europa.pl") oraz napisał dwie książki: "Kantor od kuchni" i "Tadeusz Kantor. Między śmietnikiem a wiecznością".

"Wiele Kantorowi zawdzięczam - mówi - ale i on mi co nieco zawdzięcza". To prawda. Nie ma chyba drugiego tak oddanego, ale też i krytycznego, propagatora twórczości Mistrza.

Poza tym Miklaszewski jest autorem kilkunastu innych filmów dokumentalnych, znakomitej książki Zatracenie się w Schulzu. W latach 70. ubiegłego wieku kierował Redakcją Literatury i Dramatu krakowskiej TVP, a pomiędzy rokiem 1997 a 2002 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru Rampa w Warszawie. Jest niezwykle utalentowanym gawędziarzem, wyczarowującym raz po raz znane tylko jemu anegdoty.

***

MOJA HISTORIA

to cykl rozmów z najwybitniejszymi artystami teatru, ludźmi różnych specjalności i zawodów. Spotkania z aktywnym udziałem publiczności odbywać się będą raz w miesiącu. Biograficzna opowieść naszego bohatera opatrzona zostanie materiałami ikonograficznymi - zdjęciami, filmami i nagraniami radiowymi. Do rozmowy zaproszeni będą również goście specjalni, których pytania i refleksje pozwolą skierować uwagę na szczególnie interesujące nas zagadnienia. Rozmowy będą rejestrowane i - jako materiał dokumentacyjny - przechowywane oraz prezentowane w wirtualnym archiwum. Kuratorem cyklu jest Rafał Sławoń.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji