Artykuły

Warszawa. Wszystkie kluby poparły ustanowienie roku 2015 rokiem polskiego teatru

Wszystkie kluby parlamentarne poparły w czwartek projekt uchwały ustanawiającej rok 2015 rokiem polskiego teatru. W projekcie uchwały podkreślono "wyjątkową historię polskiego teatru oraz rolę, jaką odgrywa we współczesnym życiu naszego kraju".

- Uchwała mówi, że powstanie teatru narodowego stało się jednym z ważnych wydarzeń w historii naszego kraju. Przypominamy w niej także o tym, że w przyszłym roku mija stulecie urodzin Tadeusza Kantora, bardziej chyba dziś popularnego poza granicami. Kiedy jest się gdzieś na drugiej półkuli, to o polskim teatrze mówi się, że jest to właśnie teatr Kantora - powiedział poseł-sprawozdawca Jerzy Fedorowicz (PO).

Poparcie dla projektu uchwały wyrazili przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych.

Zofia Ławrynowicz (PO) przypomniała, że w 2015 r. mija 250 lat od pierwszej premiery zagranej przez zespół aktorów narodowych powołany przez króla Stanisława Augusta. - Dzień premiery uznaje się za symboliczny początek tradycji narodowego teatru w Warszawie i teatru w Polsce. Teatr praktycznie od początku był medium angażującym się w społecznie. Także dzisiaj podejmuje istotne problemy współczesności - mówiła.

Zdaniem Anny Sobeckiej z PiS powołanie pierwszego polskiego teatru publicznego było jednym z wydarzeń w procesie budowania opieki państwa nad kulturą. - W ciągu 250 lat istnienia teatr stał się przestrzenią dyskursu publicznego, wpływając na kształtowanie się świadomości obywatelskiej. Teatr w naszej historii zawsze odgrywał wielką rolę, to uwiecznione opowieści pozwalające zachować tożsamość narodową - podkreśliła posłanka.

Franciszek Stefaniuk (PSL) zaznaczył, że uchwała jest okazją do wyrażenia szacunku i wdzięczności wszystkim twórcom, którzy w naszej historii tak pięknie się zapisali. - Duszę polskich teatrów stanowią zwłaszcza nasi wybitni aktorzy. Niech rok 2015 stanie się rokiem wdzięczności i pochwały dla ludzi talentu i twórców naszej kultury - zaakcentował Stefaniuk.

Jak zaznaczył Tadeusz Iwiński (SLD) teatr zawsze odgrywał wielką rolę historyczną. - Ogromna jest rola teatrów również z mniejszych ośrodków - dodał. Podkreślając także uznanie dla wszystkich twórców przytoczył cytat z Williama Szekspira "świat jest teatrem, aktorami ludzie, którzy kolejno wchodzą i znikają" wyrażając nadzieję, że pozostaną na tej scenie jak najdłużej.

Jak napisano w projekcie uchwały w 250. rocznicę powołania Teatru Narodowego, a tym samym ustanowienia teatru publicznego w naszym kraju, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanawia oddać hołd ludziom i instytucjom tworzącym polski teatr, który "jest jednym z najważniejszych obszarów życia kulturalnego i społecznego".

"Powołanie Teatru Narodowego w 1765 roku stało się jednym z fundamentalnych wydarzeń ustanawiających system opieki państwa nad powszechnie dostępną kulturą. Akt ten stał się zarazem niepodważalnym świadectwem udziału Polski w procesie kształtowania nowoczesnej, demokratycznej Europy. Dziś bezpośrednimi spadkobiercami teatru powołanego przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego są Teatr Narodowy w Warszawie i Teatr Wielki-Opera Narodowa, które w roku 2015 będą świętować jubileusz 250-lecia istnienia. Spadkobiercami tej tradycji są także Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie oraz rozproszona po całym kraju sieć ponad stu teatrów - instytucji artystycznych - dotowanych ze środków publicznych. W ciągu 250 lat istnienia teatr publiczny w Polsce służył sztuce i społeczeństwu, podejmując dialog z tradycją, komentując otaczającą rzeczywistość oraz wytyczając nowe drogi rozwoju sztuki" - napisano w dokumencie.

Zwrócono również uwagę, że współcześnie jednym z symboli "siły, magii i kreatywności teatru polskiego" sięgającego po różnorodne środki wyrazu jest Tadeusz Kantor. - Malarz, grafik, inscenizator, reżyser, twórca niezapomnianych instalacji, happeningów i spektakli. Jego dorobek artystyczny stanowi przykład twórczości niezwykle silnie zakorzenionej w kulturze polskiej, która jest w stanie zachwycić odbiorców na całym świecie. Czcząc w roku 2015 250-lecie polskiego teatru nie sposób zapomnieć o 100. rocznicy urodzin Tadeusza Kantora i o jego dorobku - zaznaczono.

Głosowanie nad projektem uchwały zaplanowano na piątek.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji