Artykuły

Warszawa. Minister poprze Wierszalin

Wzrost wydatków państwa na kulturę o prawie 8 proc. przewiduje projekt budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który przedstawił wczoraj minister Kazimierz Ujazdowski.

- To jeszcze nie triumf, ale początek realnego wzrostu - powiedział Ujazdowski. Nawiązał w ten sposób do programu PiS, który przewiduje 25-procentowe zwiększenie budżetu kultury w ciągu czterech lat. Wyższy budżet Ujazdowski uznał za wspólne osiągnięcie swoje i poprzednika Waldemara Dąbrowskiego, który wywalczył większe pieniądze dla kultury w projekcie budżetu rządu Marka Belki.

W obecnym projekcie zaplanowano na kulturę niespełna 2 mld złotych, w tym ok. 130 mln ma pochodzić z odpisów z Totalizatora, a ok. 100 mln ze środków europejskich. W przyszłym roku więcej pieniędzy pójdzie na inwestycje w muzealnictwie i ochronę zabytków, dziedzinie - zdaniem Ujazdowskiego - zaniedbanej.

Ujazdowski odniósł się także do niedawnych ataków radnych LPR z województwa podlaskiego na spektakl Teatru Wierszalin "Ofiara Wilgefortis" obrażający rzekomo uczucia religijne katolików: - Widziałem premierę i nie podzielam krytyki. Wierszalin wbrew opinii radnych LRP jest teatrem wyczulonym na to, co wyrasta z chrześcijańskiej wrażliwości. Teatr ten korzystał i będzie korzystać ze wsparcia Ministerstwa Kultury.

Ujazdowski oświadczył, że popiera plany utworzenia na bazie Wierszalina instytucji kultury finansowanej wspólnie przez ministerstwo i samorząd województwa podlaskiego.

Wiceminister Jarosław Sellin odpowiedzialny m.in. za film, media i prawa autorskie zapowiedział rozpoczęcie debaty nad nową ustawą o mediach publicznych i nowym prawem prasowym. - W obecnym modelu ustrojowym media publiczne bardziej myślą o zarabianiu pieniędzy niż o swojej misji - ocenił Sellin. Jako przykład zaniedbań w misji edukacyjnej i kulturalnej Sellin podał Konkurs Chopinowski, który TVP transmitowała w trudno dostępnym kanale TVP Kultura. Obecnie telewizja i radio publiczne funkcjonują jako spółki prawa handlowego. Według Sellina powinny zmienić się w instytucje wyższej użyteczności, co ma zagwarantować realizację ich misji.

Plany utworzenia Muzeum Wolności - Polskiego Muzeum Historycznego przedstawił wiceminister Tomasz Merta, odpowiedzialny za muzealnictwo i ochronę zabytków. Ma to być muzeum multimedialne wprowadzające w tematykę polskiej historii. - Muzeum Wolności nie będzie miało charakteru propagandowego - zadeklarował Merta. Ministerstwo chce w lutym rozpocząć publiczną debatę nad koncepcją Muzeum Wolności. Tymczasem już 15 grudnia ogłoszony będzie konkurs architektoniczny na inną nową placówkę - Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie. To wspólna inicjatywa władz miasta i Ministerstwa Kultury.

Minister Ujazdowski przedstawił powody odejścia Andrzeja Nowakowskiego, szefa Instytutu Książki w Krakowie, który złożył dymisję w poniedziałek. Zdaniem Ujazdowskiego Nowakowski nie mógł pogodzić dwu pełnionych przez siebie funkcji - dyrektora Instytutu Książki i kierownika wydawnictwa Universitas. Decyzja w sprawie nowego dyrektora Instytutu Książki zostanie podjęta w tym tygodniu, nieoficjalnie wiadomo, że następczynią Nowakowskiego będzie Magdalena Ślusarska, dotychczasowa prezes Ars Polony i szefowa departamentu książki w Ministerstwie Kultury.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji