Artykuły

Lublin. Spotkania z tańcem od dziś

Rozpoczynają się XVIII Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca.

Tegoroczną edycję festiwalu poprzedziło wyjątkowe wydarzenie - w Centrum Kultury w Lublinie miała miejsce Polska Platforma Tańca. W związku z tym Lubelski Teatr Tańca - organizator MSTT - postanowił podjąć próbę opisu fenomenu narodowych platform tańca, organizowanych regularnie nie tylko w krajach z bogatym dorobkiem tanecznym (np. Niemcy, Portugalia, Włochy), ale i w tych o nieco skromniejszej tradycji tańca współczesnego (m.in. Białoruś, Czechy, Litwa).

Już dziś zobaczymy spektakl Simone Sandroniego, włoskiego artysty znanego lubelskiej publiczności jako autor choreografii "Historii, których nigdy nie opowiedzieliśmy" Lubelskiego Teatru Tańca. Jego "Unstable element" (na zdjęciu) to przedstawienie choreograficzne, w którym muzyka i taniec są porównane poprzez dynamiczną relację. Ciekawą propozycją możne być spektakl irlandzkiej tancerki Aoife McAtamney "Softer Swells", ilustrujący krajobraz raptownie zmieniających się wspomnień. Podstawę pracy stanowią nawiązania do irlandzkiej kultury dotyczące płci oraz postaw seksualnych.

Jutro w Salach Widowiskowych Centrum Kultury oraz Chatki Żaka zobaczymy prace tancerzy czeskich i litewskich. Nasi południowi sąsiedzi reprezentowani będą przez uhonorowanego wieloma nagrodami Jiříego Havelkę oraz wysoko cenioną kompanię taneczną VerTeDance. W "Correction" reżyser stawia siedmiu tancerzy w obliczu olbrzymiego wyzwania: jak zatańczą spektakl, kiedy zostaną ustawieni w prostej linii przez całą godzinę? Spróbują też odpowiedzieć na pytanie, dlaczego możliwość dokonywania nieskończenie wielu wyborów tym samym paraliżuje naszą umiejętność podejmowania decyzji, wiary w cokolwiek, zaistnienia prawdziwej pasji? Z kolei litewską scenę eggshellstaneczną reprezentować będą m.in. Agne Ramanauskaite, Paulius Tamole i Mantas Stabacinskas. "Contemporary?" to prawdopodobnie pierwszy spektakl na Litwie, w którym trójka artystów spogląda na tamtejszą scenę taneczną z autoironią wynikającą z cytowania banalnych ruchów, bardziej rozbudowanych fraz, a nawet odniesień kostiumowych. Ich praca zdobyła nagrodę Złotego Krzyża Scenicznego w kategorii Fenomen Roku Sztuk Performatywnych za rok 2013.

Ostatniego dnia festiwalu zobaczymy trzy prace powstałe na Białorusi, m.in. "Bardo" SKVO'S Dance Company. Jest to eksperymentalna praca dotycząca Człowieka i jego relacji do czasu, śmierci, innych ludzi. Opowiada również o deficycie uprzejmości i współczucia. 18. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca zakończymy pokazem spektaklu Tino Sehgala "(untitled) (2000)". Niemiecki artysta za cel wyznaczał sobie wyeksponowanie za pomocą środków teatralnych "sceny tanecznej" XX wieku, układając praktyki choreograficzne i związane z nimi wizje ciał w estetyczny porządek podobny do układu muzealnego.

bilet: 20/30 zł

karnet: 100/150 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji