Artykuły

Kraków. Druga edycja projektu "Kto inspiruje? Tadeusz Kantor!"

22 wydarzenia - koncerty muzyczne, spektakle tańca współczesnego, dyskusje i warsztaty - znalazły się w programie tegorocznej, drugiej edycji projektu Cricoteki "Kto inspiruje? Tadeusz Kantor!".

Projekt rozpocznie się w najbliższy czwartek i potrwa do 21 grudnia.

- Chcemy przyjrzeć się temu, w jaki sposób idee i wątki obecne w twórczości Kantora powracają w twórczości współczesnych artystów - mówiła PAP dyrektor Cricoteki Natalia Zarzecka.

W cyklu "Polifonie" zaplanowano trzy koncerty i warsztaty. - Przed rokiem mieliśmy dużo muzyki improwizowanej, ważny był element intuicji. Tym razem centralnym tematem będzie ciało i dźwięk - zapowiadała na wtorkowej konferencji prasowej kuratorka "Polifonii" Anna Szwajgier. Już w najbliższy czwartek publiczność będzie mogła zobaczyć prapremierowy projekt "3 Singers" artystów z Chicago, w którym śpiew ptaków będzie mieszał się z odgłosami wydawanymi przez maszyny do szycia typu Singer. W grudniu zaplanowano akustyczny spektakl "Stille".

Cykl "Maszyna choreograficzna" ma pokazać związki teatru Kantora i tańca współczesnego. Punktem wyjścia, podobnie jak przed rokiem, będzie "ciało i cielesność", a w programie znalazło się sześć spektakli i dwie instalacje.

Publiczność będzie mogła zobaczyć m.in. spektakle Izy Szostak "Ciało. Dziecko. Obiekt", Joanny Leśnierowskiej "Rekonstrukcja" i Iwony Pasińskiej "Ostatnia niedziela" [na zdjęciu]. - Ten spektakl jest remiksem przedstawienia Conrada Drzewieckiego pod tym samym tytułem, który w 1986 r. został źle przyjęty przez publiczność podczas Spotkań Baletowych w Łodzi. Ten spektakl przetwarzają osoby, które współpracowały z Drzewieckim - Iwona Pasińska i Mikołaj Mikołajczyk - mówiła kurator "Maszyny choreograficznej" Anna Królica.

Nowością w tegorocznej odsłonie "Kto inspiruje? Tadeusz Kantor!" będzie cykl wykładów i warsztatów poświęconych teatrowi anatomicznemu - wykorzystującemu motyw martwego ciała oraz śmierci. Punktem wyjścia do dyskusji będzie happening Tadeusza Kantora "Lekcja anatomii wedle Rembrandta". W tym cyklu zaplanowano m.in. wykład Katarzyny Fazan "Martwe ciało. Kantor i inne inscenizacje anatomii śmierci" i warsztaty prowadzone przez Wojciecha Ziemilskiego. 17 listopada pokazany zostanie zapis przedstawienia "Kościół strachu przed obcym we mnie" niemieckiego reżysera Christopha Schlingensiefa.

Kolejny nowym cyklem będą "Biografie w teatrze", czyli projekcje filmowe i dyskusje dotyczące odtwarzania i "modelowania" biografii w teatrze. W grudniu odbędą się spotkania z autorką biografii Wiery Gran Agatą Tuszyńską i z Krystianem Lupą, który wyreżyserował spektakl "Persona. Tryptyk/Marilyn" i tej właśnie realizacji poświęcona będzie rozmowa z twórcą. W części poświęconej tworzeniu biografii "zbiorowych, narodowych" zaplanowano projekcję fragmentów spektakli "Mickiewicz. Dziady. Performance" z Teatru Polskiego w Bydgoszczy w reż. Pawła Wodzińskiego oraz zapisu spektaklu Kantora "Wielopole, Wielopole".

Wstęp na wykłady jest wolny. Udział w warsztatach wymaga wcześniejszej rejestracji, na przedstawienia i koncerty obowiązują bilety. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Cricoteki www.news.cricoteka.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji