Artykuły

Kielce. Szczerski zagra Sienkiewicza

Piechota i jeźdźcy w staropolskich strojach oraz Henryk Sienkiewicz, który świętować będzie 100-lecie przyznania Literackiej Nagrody Nobla, przejdą w niedzielę [4 grudnia] kieleckim deptakiem. W postać słynnego pisarza wcieli się... Piotr Szczerski, dyrektor Teatru im. Żeromskiego.

Paweł Słupski: Podobno dostał Pan tę rolę przez przypadek?

Piotr Szczerski, dyrektor Teatru im. Żeromskiego; Można tak powiedzieć. Niedawno pani Lidia Putowska [kierownik Muzeum Sienkiewicza w Oblęgorku - red.] przyszła do mnie, bo szukała aktora, który mógłby zagrać Sienkiewicza. Traf chciał, że cały zespół intensywnie pracuje nad nową premierą, zażartowałem więc, że sam mógłbym wcielić się w tę postać. Pomysł się spodobał i tak się zaczęło. Miałem wątpliwości, bo przecież Sienkiewicz z czasów noblowskich był ode mnie starszy, ale pani Putowska mnie przekonała. Uznałem, że to ciekawe wyzwanie, a ja przecież od takich nie stronie.

Przygotowania idą pełną parą. Dostał Pan nawet do analizy komplet zdjęć pisarza. Chyba zależy Panu, żeby stać się "autentycznym" Henrykiem Sienkiewiczem?

- Poprosiłem nawet o wypożyczenie oryginalnych binokli, które nosił Sienkiewicz, ale nie wiem, czy uda się to załatwić. Po prostu postaram się wiernie odtworzyć postać pisarza. Nie będę miał może zbyt wielkiego pola do popisu, bo scenariusz przewiduje przejazd przez miasto i odczytanie w Pałacu Biskupów Krakowskich tekstu przemówienia, które noblista wygłosił, odbierając nagrodę, ale na pewno będę się starał między wierszami dodać coś do siebie. Odkrył Pan już jakieś podobieństwa między sobą a postacią, którą ma Pan zagrać?

- Wiem już, że Sienkiewicz był mniej więcej mojej postury, może nawet trochę bardziej mikry [śmiech].

* * *

Wielkie podsumowanie

Uroczystości organizowane przez Muzeum Narodowe i Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku odbędą się 11 grudnia w Kielcach. Około godz. 11 ulicą Sienkiewicza pod Pałac Biskupów Krakowskich przejdzie grupa zbrojnych sienkiewiczowskich bohaterów, z ich twórcą na czele. Przemarsz prawdopodobnie ruszy z placu Wolności. Gości pod pałacem przywita Jerzy Wojciech Sienkiewicz, potomek pisarza. Potem, w pałacu, członkowie komitetu honorowego obchodów 100-lecia przyznania Nobla pisarzowi otrzymają pamiątkowe klipy, a dziesięć medali zostanie wystawionych na licytacji. Impreza będzie podsumowaniem kilkumiesięcznych obchodów poświęconych Sienkiewiczowi i jego twórczości.

Na zdjęciu: Henryk Sienkiewicz

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji