Artykuły

Poznań. Teatr Ósmego Dnia przetrwa?

Nie wiadomo, jak potoczą się losy Teatru Ósmego Dnia. Aktorzy mają kilka wariantów. Jedno jest pewne: "Teatr Ósmego Dnia przetrwa" - mówi Tadeusz Janiszewski, aktor Ósemek.

28 lipca prezydent Poznania Ryszard Grobelny odwołał Ewę Wójciak ze stanowiska dyrektora Teatru Ósmego Dnia, bo naruszyła - jego zdaniem - prawo pracy i statut teatru. Prezydent miasta ogłosił, że zamierza zorganizować konkurs na stanowisko dyrektora "Ósemek". Ewa Wójciak złożyła pozew w sądzie pracy przeciwko prezydentowi Poznania, domagając się przywrócenia do pracy.

Kilka dni temu na portalu teatralny.pl ukazała się rozmowa Joanny Ostrowskiej z Tadeuszem Janiszewskim, aktorem Teatru Ósmego Dnia, pod wymownym tytułem "Jubileuszowy Kadysz".

Tadeusz Janiszewski mówi w nim: "My jesteśmy teatrem autorskim i sami jako zespół możemy i musimy decydować, kto z nas może pełnić funkcję dyrektora. Najważniejsze decyzje i tak podejmujemy wspólnie. Zwróciliśmy się też do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, żeby ewentualnie zastanowiło się, czy nas jako "dobra narodowego kultury" nie powinno wziąć pod swoje skrzydła. Nie wiemy jeszcze, jaka jest reakcja".

- Złożyliśmy w ministerstwie bardzo konkretny projekt organizacyjno-finansowy, w którym położyliśmy akcenty bardziej na działalność ośrodka, mniej teatru - mówi Ewa Wójciak. - Jesteśmy jedyną grupą, która jest spadkobiercą tradycji polskiego teatru studenckiego, politycznego. I czekamy. Projekt się spodobał. Chcielibyśmy, aby realizowany był w porozumieniu z miastem, bo zależy nam na miejscu, w którym jesteśmy, ale do rozmów jeszcze nie doszło.

- O tym pomyśle Teatru Ósmego Dnia wiem od dość dawna, ale nieoficjalnie. Wiem też, że aktorzy zabiegają o powołanie instytucji kultury na bazie fundacji - mówi Robert Kaźmierczak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Poznania. - Wiedząc o tym, trochę zwlekaliśmy z ogłoszeniem konkursu na dyrektora Teatru Ósmego Dnia. Wszystko jest już przygotowane. Teraz musimy się wstrzymać, ponieważ w komisji konkursowej musi być przedstawiciel komisji kultury Rady Miasta. A ta w trakcie konkursu zostanie rozwiązana, bo mamy wybory. Prawdopodobnie konkurs ogłosimy już po wyborach.

Tadeusz Janiszewski we wspomnianym wywiadzie mówi również, że "albo musimy Teatr Ósmego Dnia wycofać z tego miasta, czego nie zrobimy, bo wszyscy tu mieszkamy i jesteśmy z tym miastem związani, albo musimy się okopać w swoim "prywatnym ogródku" (patrz "Przecena dla wszystkich"). Teatr przetrwa niezależnie od tego, co tam sobie urzędnik wykombinuje. Aczkolwiek uważam, że jest to kompromitacja aktualnej władzy".

Ministerstwo kultury nie odpowiedziało na nasze pytania. Nieoficjalnie wiemy, że nie planuje w najbliższym czasie powiększać liczby instytucji, nad którymi objęłoby mecenat czy współprowadzenie.

***

Teatr Ósmego Dnia - Jubileusz Pod Prąd

17 października, g. 19, Teatr Ósmego Dnia - Otwarcie wystawy oraz wykład inauguracyjny Janusza Majcherka.

18 października, godzina 16, Teatr Ósmego Dnia i plac Wolności - Premiera akcji społeczno-artystycznej pt. "Manifestacja", Gość specjalny: Akademia Ruchu

25, 26 października, godz. 19, Teatr Ósmego Dnia - Monodram: "Egzorcyzmy. Święte krowy"

29 października, g. 19, Teatr Ósmego Dnia - Debata: "Sztuka - Rewolucja - Miasto"

Na zdjęciu: Tadeusz Janiszewski w monodramie "Egzorcyzmy. Święte krowy", Teatr Ósmego Dnia

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji