Artykuły

Wrocław. "Anioły w Ameryce" na Światowych Dniach Muzyki

Premiery operowe m.in. - polska premiera "Aniołów w Ameryce", koncerty muzyki poważnej i rozrywkowej, prezentujące najciekawsze zjawiska muzyki XXI w. - to wybrane wydarzenia artystyczne Światowych Dni Muzyki 2014. Impreza, która po raz czwarty odbywa się w Polsce, rozpocznie się w piątek.

Podczas konferencji prasowej we wtorek dyrektor artystyczna festiwalu Ewa Michnik, ważną częścią Światowych Dni Muzyki będzie organizowany w stolicy Dolnego Śląska Festiwal Opery Współczesnej.

- Jesteśmy szczęśliwi, że Światowe Dni Muzyki odbywają się w naszym mieście, bo to ogromne wyróżnienie, ale to nie jest przypadek, ponieważ Wrocław stał się już taką stolicą muzyki między innymi dzięki festiwalowi Vratislavia Cantans. A teraz Światowe Dni Muzyki łączą się terminem z Festiwalem Opery Współczesnej - dodała Michnik.

Podkreśliła, że wydarzeniem będzie polska premiera sceniczna "Aniołów w Ameryce" węgierskiego kompozytora Petera Eotvosa, który napisał tę operę do dramatu Tony'ego Kushnera.

Innym wydarzeniem z tego gatunku będzie światowa prapremiera utworu "Pięć śpiewów z klatki" napisanego do słów poety Tadeusza Różewicza. Zaplanowano również premierę opery "Pułapka", którą Zygmunt Krauze napisał do dramatu Różewicza.

Częścią tegorocznych Światowych Dni Muzyki 2014 we Wrocławiu będzie również Avant Art Festival. Odbędzie się szesnaście koncertów filharmonicznych. Impreza zostanie włączona w obchody Międzynarodowego Dnia Muzyki. Potrwa od 3 do 12 października.

Jak powiedziała sekretarz organizacyjny Światowych Dni Muzyki 2014 Izabela Duchnowska, impreza jest "swoistą próbą generalną przed Europejską Stolicą Kultury, którą Wrocław będzie w 2016 r.".

- Cieszę się, że wszystkie instytucje związane z muzyką włączają się we wspólną organizację tego pierwszego wielkiego wydarzenia - dodała Duchnowska.

Poinformowała, że na Światowe Dni Muzyki we Wrocławiu przyjedzie ponad 1000 artystów reprezentujących blisko 80 krajów i 136 kompozytorów z całego świata. Na festiwalu zaplanowano 96 premier.

Wśród najbardziej znanych gości znajdą się Krzysztof Penderecki i były basista Led Zeppelin - John Paul Jones, który zagra z norweskim zespołem Supersilent. Jons po raz pierwszy wystąpi w Polsce. Melomani będą mogli też posłuchać zespołu Klangforum Wien z sopranistką Agata Zubel.

Gwiazdami muzyki popularnej będą m.in. Ryoji Ikeda, uznawany za najważniejszego współczesnego kompozytora muzyki elektronicznej czy legenda muzyki noise Keiji Haino.

Podczas festiwalu nie zabraknie oryginalnych, nietypowych koncertów. Na nabrzeżu Odry zaplanowano np. "Siren Chants - koncert na dwa statki i sto syren okrętowych".

Natomiast wrocławscy motocykliści wspólnie z gitarzystą z zespołu TSA Andrzejem Nowakiem i perkusistą Dominikiem Stankiewiczem wykonają utwór skomponowany przez Sławomira Kupczaka pt. "II Symfonia na sto motocykli, gitarę elektryczną, perkusję i elektronikę".

Przygotowano też instalacje multimedialne, wykłady, spotkania, warsztaty z artystami. Odbędą się także konferencje m.in.: Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej.

Organizatorzy zaplanowali również występy młodych lokalnych artystów, którzy będą swą twórczość prezentować podczas plenerowych koncertów na wyspie Słodowej.

Obok samorządu Wrocławia współorganizatorem Światowych Dni Muzyki 2014 (World Music Days 2014) jest Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, Europejska Stolica Kultury 2016, Opera Wrocławska, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Akademia Muzyczna we Wrocławiu i Program 2 Polskiego Radia.

Światowe Dni Muzyki 2014 (ISCM World Music Days 2014) to festiwal, który został powołany do życia w 1923 r. przez najstarszą i jedną z najważniejszych organizacji promujących muzykę nowoczesną, czyli Międzynarodowe Towarzystwo Muzyki Współczesnej (Intrernational Society for Contemporary Music).

Festiwal za każdym razem odbywa się w innym mieście - gościł już w ponad pięćdziesięciu na całym świecie. Światowe Dni Muzyki są organizowane w Polsce po raz czwarty; poprzednio odbyły się w 1939 r. Warszawie i Krakowie oraz w stolicy w 1968 i w 1992 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji