Artykuły

Koncert Strasznych Panów Trzech w Zakopanem

W 10-lecie działalności pojawili się na 6. Festiwalu Muzyka na Szczytach - Straszni Panowie Trzej. Wybitni artyści polskiej sceny jazzowej: Janusz Szrom, Andrzej Jagodziński oraz Andrzej Łukasik dali koncert z największymi przebojami legendarnego kabaretu Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory.

W historii polskiego jazzu było już parę "zamachów" na twórczoć Starszych Panów. Sięgali po nią Magda Umer, Grzegorz Turnau, zakopiański Teatr Witkacego, a nawet Chór Kameralny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Dziesięć lat temu piosenki autorskiego duetu Wasowski-Przybora postanowili zaaranżować na jazzową nutę Straszni Panowie Trzej. Projekt powstał za sprawą Janusza Szroma, od kilku lat okupującego tytuł polskiego jazzowego wokalisty roku, który zaprosił do współpracy dwóch znakomitych muzyków: Jagodzińskiego (fortepian) i Łukasika (kontrabas). Nazwę formacji nadał Bogdan Hołownia, bo w niej, jak podkreśla: "jest zakodowana afirmacja, pochwała, uznanie. Być może nawet nuta pozytywnej jazzowej zazdrości".

W 2006 r. zespół nagrał płytę z najsłynniejszymi piosenkami Kabaretu, w aranżacjach Andrzeja Jagodzińskiego, Henryka Miśkiewicza i Janusza Szroma. Album błyskawicznie osiągnął status Złotej Płyty, a koncerty zespołu wciąż przyciągają publiczność.

Nie inaczej było podczas Festiwalu Muzyka na Szczytach. Straszni Panowie Trzej wystapili w Grand Nosalowym Dworze i stworzyli wspaniałą amtosferę. W ich wykonaniu usłyszeliśmy takie przeboje, jak m.in. Dzień Dobry Mr. Blues, Zmierzch, Po kompocie, Herbatka, Dobranoc, już czas na sen. Wspaniałe, błyskotliwe aranżacje, w subtelny sposób podkreśliły znane melodie, a Janusz Szrom zarówno wokalnie, jak i aktorsko kapitalnie oddał wszelkie cudowne niuanse zawarte w tekstach Przybory. Wokalista okazał się też doskonałym narratorem całego koncertu, wciągając publiczność w świetną zabawę.

Koncert Strasznych Panów Trzech stał się postludium do odbywającej się wcześniej festiwalowej debaty pt. Czy w XXI wieku potrzebujemy jeszcze muzyki?

Spotkanie zainicjowało Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem, w ramach "Obywatelskiego kształtowania polityki kulturalnej Podhala". Do projektu przystąpiły: Urząd Miasta Zakopane oraz Starostwo Tatrzańskie.

- O kulturze dyskutuje się od zarania dziejów, ale po pierwsze ta dyskusja ma na pomóc w budowaniu świadomości społecznej, po drugie w tym projekcie mamy szansę uzyskać nie złote recepty, ale wartościowe wskazówki dla wszystkich, którzy tę kulturę w naszym regionie tworzą - mówił na spotkaniu Mariusz Koperski, zastępca burmistrza miasta Zakopane.

W debacie wzięli udział: ks. prof. Tomasz Dąbek z Opactwa oo. Benedyktynów w Tyńcu, prof. Robert Piłat z Instytutu Filozofii UKSW w Warszawie, dr Marcin Trzęsiok z Akademii Muzycznej w Katowicach oraz dr Antoni Stańczyk, autor książki Filozoficzne inspiracje rozumienia czasu muzycznego. Spotkanie prowadziła redaktor Agata Kwiecińska (Narodowy Instytut Audiowizualny, Program II Polswikiego Radia). Debatę wzbogacił chorał gregoriański w wykonaniu chóru Ojców Benedyktynów z Tyńca.

Prelegenci, podając liczne przykłady z historii, teologii czy filozofii, zgodzili się co do tego, że muzyka w XXI wieku przetrwa - od czasów antycznych było przecież wiele przełomowych momentów, gdy była na zagrożonej pozycji. Z drugiej strony Schopenhauer dopuszczał nawet taką możliwość, że nie istnieje świat, a istnieje muzyka. Jednak zdecydowanie łatwiej byłoby dziś muzyce, gdyby wciąż pełniła "rolę służebną" w społeczeństwie - przyznali na finał debatujący.

Starsi Panowie Dwaj mieli tezę: "Piosenka jest dobra na wszystko", więc może ją sparafrazować i propagować inne hasło: Muzyka jest dobra na wszystko?

Bilety dostępne są w:

Punkcie Informacji Turystycznej, ul. Kościeliska 7, tel.: +48 (18) 20 120 04

Centrum Informacji Turystycznej, ul. Kościuszki 17, tel.: +48 (18) 20 122 11

W trakcie Festiwalu bilety będzie można kupić w miejscach imprez festiwalowych na godzinę przed ich rozpoczęciem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji