Artykuły

Prusim. Wystawa prac młodzieży w Skansenie "Olandia"

20 września o godz. 17, w Skansenie Olenderskim "Olandia" w Prusimiu, odbędzie się wernisaż wystawy "My, dzieci z projektu Ziemia", zrealizowanej w ramach projektu "Wielkopolska: Rewolucje".

W "Rewolucjach" zajmowaliśmy się tematyką romską (Kwestia romska. Projekt z większością) i niemiecką (Hans Paasche:Großpolen Hero). W tym roku naszą inspiracją są "Olendrzy" - osadnicy, którzy między XVI i XVIII wiekiem przybyli z Nideralanów, a do których dołączyli także Niemcy i Polacy. Olendrzy tworzyli wspólnotę niezwykle nowoczesną, zarówno na poziomie społeczno-politycznym jak i technologicznym. Zwolnieni z pańszczyzny, dzierżawili grunty i poczuwali się do zbiorowej odpowiedzialności za członków społeczności, którzy popadli w biedę. Dzięki wysokorozwiniętemu rolnictwu byli w stanie użyźnić piaszczyste i podmokłe ziemie. Z fascynacji kulturą olenderską powstała w Prusimiu, w gminie Kwilcz, Fundacja "Olendrzy dla Polski" powołana przez lokalnego przedsiębiorcę Olafa Makiewicza i jego rodzinę. Organizacja ta z jednej strony przywraca pamięć dziedzictwa olenderskiego, z drugiej kieruje się ideą odpowiedzialności za wspólnotę. Także projekt zrealizowany w ramach "Rewolucji" będzie łączył zaangażowanie społeczne i technologiczny postęp.

Zrealizuje go Centrum Badawcze Humanities / Art / Technology wspólnie z młodzieżą związaną z instytucjami, z którymi regularnie współpracuje fundacja - Zespołem Szkół w Kwilczu, Zespołem Szkół nr 1 w Międzychodzie i Zespołem Szkół w Łowyniu.

Technologia stanowi dziś o naszym bezpośrednim otoczeniu, jest narzędziem kształtowania miejsca każdego człowieka nie tylko w strukturach globalnych, ale także lokalnych. Dlatego tak ważne jest uświadomienie sobie możliwości, jakie daje technologia w budowaniu dynamicznych, kolektywnych, otwartych działań twórczych. Jednocześnie poprzez takie inicjatywy jak planowane warsztaty w ramach "Wielkopolska: Rewolucje" rozwijamy nową zbiorowość "makerów", czyli osób zaangażowanych w tworzenie kultury oddolnie, na zasadzie "zrób to sam". Używając rozmaitych narzędzi, od tych najbardziej tradycyjnych (młotka, lutownicy, szlifierki) do tych programistycznie zaawansowanych, tworzymy ciągłość rozumienia tego, czym jest technologia w definiowaniu ludzkiej aktywności i kreatywności. Tym samym poprzez proces uczenia się świadomego wykorzystywania tych narzędzi budujemy nowe wspólnoty otwarte na każdy pomysł i indywidualne podejście do kultury i jakości społecznych. (Agnieszka Jelewska, Michał Krawczak)

Współpraca: Fundacja "Olendrzy dla Polski", Zespół Szkół w Kwilczu, Zespół Szkół w Łowyniu, Zespół Szkół Nr 1 w Międzychodzie, Skansen Olenderski "Olandia" w Prusimiu

Wstęp wolny

***

My, dzieci z projektu Ziemia

Koncepcja projektu: Centrum Badawcze Humanities/Art/Technology

Wernisaż: Skansen Olenderski "Olandia" w Prusimiu (Prusim 5, gmina Kwilcz); 20 września, godz. 17.00, wystawa czynna do 17 października

Organizator programu Wielkopolska: Rewolucje: Samorząd Województwa Wielkopolskiego

Kuratorka: Agata Siwiak

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji