Artykuły

Obchody rocznicy mickiewiczowskiej w kraju i w Europie

26 listopada mija 150 lat od śmierci Adama Mickiewicza (na zdjęciu). Wydarzenia związane z obchodami tej rocznicy odbędą się m.in. w Krakowie, Warszawie, Paryżu, Dreźnie, Odessie, Moskwie, Wilnie i Stambule.

26 listopada kard. Franciszek Macharski odprawi uroczystą mszę św. w katedrze na Wawelu. Po mszy złożone zostaną wieńce w krypcie wieszczów oraz pod pomnikiem Mickiewicza na Rynku Głównym. Wieczorem w Teatrze im Słowackiego odbędzie się koncert galowy, w programie m.in. "Pan Tadeusz" w interpretacji Anny Polony.

29 listopada w Warszawie Instytut Badań Literackich organizuje dwa spotkania panelowe: "Mickiewiczologia XXI wieku" oraz "Biografistyka i/czy interpretacja". Wezmą w nich udział m.in. Maria Janion, Alina Witkowska i Jarosław Marek Rymkiewicz. Główny punkt warszawskich obchodów rocznicy śmierci wieszcza - konferencja pt. "Śmierć Mickiewicza" - odbyła się w październiku.

Poznański Uniwersytet im. Adama Mickiewicza będzie świętował 150. rocznicę śmierci swojego patrona 28 listopada wieczorem koncertem Verba Sacra, podczas którego aktorzy, m.in. Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Andrzej Seweryn i Jerzy Zelnik, recytować będą wiersze Mickiewicza.

Rocznica śmierci Mickiewicza obchodzona będzie nie tylko w Polsce. W Stambule 25 listopada minister kultury Kazimierz Ujazdowski otworzy nową ekspozycję w tamtejszym muzeum Adama Mickiewicza. Imię polskiego poety zostanie nadane jednej z ulic w pobliżu muzeum.

W drezdeńskim muzeum im. Ignacego Kraszewskiego do końca roku oglądać będzie można wystawę "Mickiewicz-Miłosz. Raj utracony", ukazującą paralelność biografii Miłosza i Mickiewicza. Obaj urodzeni na Litwie, studiowali w Wilnie, a potem wykładali na obczyźnie literaturę słowiańską.

29 listopada w czeskiej Ostrawie rozpocznie się dwudniowa konferencja "Mickiewicz i Słowianie", w której udział wezmą naukowcy z UAM, Uniwersytetu Wileńskiego i Uniwersytetu w Ostrawie.

W Bibliotece Polskiej w Paryżu w dniach od 8 do 10 grudnia odbędzie się kilka imprez związanych z mickiewiczowską rocznicą. Na 8 grudnia zaplanowano spotkanie, podczas którego zaprezentowane zostaną dokumenty związane ze śmiercią polskiego poety. O wydarzeniach listopada 1855 roku opowiadać będą m.in. Krzysztof Rutkowski i Barbara Kłosowicz, a Andrzej Seweryn będzie czytać wiersze Mickiewicza. 9 grudnia odbędzie się konferencja pt. "Mickiewicz - trzy kolory", podczas której referaty wygłoszą Marek Bieńczyk, Krzysztof Rutkowski i Zofia Mitosek. Paryskie obchody rocznicy Mickiewicza zakończy 10 grudnia koncert muzyki romantycznej w Bibliotece Polskiej.

Od 10 listopada do końca roku w Państwowej Galerii Obrazów w Wilnie prezentowana jest obszerna wystawa ilustracji do "Pana Tadeusza". Zobaczyć na niej można ilustracje od legendarnego Andriollego aż po współczesne, m.in Józefa Wilkonia, oraz zdjęcia z realizacji filmu Andrzeja Wajdy.

25 listopada w Muzeum Literatury w Odessie otwarta zostanie wystawa "Sonety krymskie Adama Mickiewicza", która w przyszłym roku zostanie włączona do stałej ekspozycji Muzeum Puszkina w Odessie.

26 listopada w moskiewskim Muzeum Puszkina wiersze Mickiewicza i Puszkina recytować będzie Aleksander Gołoborodko, aktor Teatru im. Mossowietu. Wykład poświęcony poecie wygłosi Tomasz Łubieński, znawca twórczości Mickiewicza, redaktor naczelny "Nowych książek". Wysłuchać będzie można też utworów Marii Szymanowskiej (polskiej pianistki i kompozytorki, przyjaciółki i teściowej Mickiewicza), w wykonaniu Poliny Fiedotowej. Wieczór w Muzeum Puszkina poprzedzi uroczystość przedd dawnym Hotelem Anglia, gdzie Mickiewicz po raz ostatni spotkał się z Puszkiem przed swoim wyjazdem z Rosji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji