Artykuły

Warszawa. Powszechny w nowej odsłonie

Reżyser Paweł Łysak razem ze swoim zastępcą Pawłem Sztarbowskim oraz zaproszonymi artystami opowiedzieli w środę o bogatych planach sceny.

Nowi dyrektorzy Teatru Powszechnego przez ostatnie lata kierowali Teatrem Polskim w Bydgoszczy. Wydarzenia, które zaproponują przy Zamoyskiego podzielili na bloki tematyczne.

Pierwszy z nich dotyczy najgorętszych i najgroźniejszych wydarzeń politycznych: "O co się zabijać? Wojna. Pokój. Ukraina". Już rozpoczęły się próby do przedstawienia "Dzienniki Majdanu". Scenariusz spektaklu powstaje na podstawie doświadczeń i relacji uczestników protestów na kijowskim Majdanie Niezależności. Tekst napisała Natalia Worożbit, dramaturgią zajmuje się Joanna Wichowska, a przedstawienie reżyseruje Wojtek Klemm. Wystąpią m.in.: Paulina Holz, Paulina Chruściel, Grzegorz Falkowski i Michał Sitarski. Premiera - 24 października.

Na 13 grudnia planowana jest adaptacja powieści Lwa Tołstoja "Wojna i pokój". Jak zapowiadają artyści premiera ma być "punktem wyjścia do opowieści o okrucieństwie wojny i rosyjskich tęsknotach imperialnych, a jednocześnie materiałem do patrzenia na nasze polskie wyobrażenia o potężnym sąsiedzie ze Wschodu". Spektakl przygotowują Paweł Sztarbowski (adaptacja i dramaturgia) oraz Marcin Liber (reżyseria) - twórcy dobrze przyjętego podczas ostatniej edycji Warszawskich Spotkań Teatralnych "Wesela" z Teatru Polskiego w Bydgoszczy. W przedstawieniu wystąpią m.in.: Aleksandra Bożek, Mariusz Benoit, Piotr Ligienza, Joanna Drozda (gościnnie), Dobromir Dymecki (gościnnie), Anna Moskal, Andrzej Mastalerz, Sławomir Pacek.

Warszawski Mózg

W styczniu rozpocznie się drugi blok tematyczny "Człowiek człowiekowi szczurem". Maja Kleczewska i Łukasz Chotkowski przeniosą w świat elit współczesnej Warszawy "Szczury" Gerharta Hauptmana, a Radosław Rychcik pokaże polsko-turecki spektakl "Aalst".

Twórcy sceny na Pradze chcą również zająć się tematami lokalnymi. W ramach cyklu "Tożsamość Warszawy" zobaczymy "Grochów" Andrzeja Stasiuka w reżyserii Piotra Cieplaka oraz "Lalkę" Bolesława Prusa w inscenizacji Wojciecha Farugi.

Sezon zamknie premiera "Fantazego" w reżyserii Michała Zadary, jak zapowiada reżyser - wystawionego jak najbliżej realiów XIX-wiecznych. Spektakl rozpocznie cykl "My, panowie szlachta".

W Powszechnym otworzy się także filia kultowego bydgoskiego klubu muzycznego Mózg. W tym miejscu z 20-letnią tradycją narodził się yass, z miejscem związani byli m.in. Tymon Tymański, Mikołaj Trzaska, Kazik Staszewski. Warszawski Mózg rozpocznie działalność 6 listopada na zaadaptowanej na nowo scenie Pracownia.

To miejsce będzie również przeznaczone na warsztaty wokół nowych tekstów dramatycznych prowadzone przez Małgorzatę Sikorską-Miszczuk i Artura Pałygę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji