Artykuły

Gdańsk. Multimedialny "Wybuch" na rocznicę rozpoczęcia II wojny

Muzeum II Wojny Światowej na 75. rocznicę przygotowało niezwykłe widowisko. W dawnym zbiorniku gazowym, nieopodal powstającej siedziby gdańskiego muzeum, wyświetlona zostanie panorama II wojny światowej.

1 i 2 września dzięki wideomappingowi i animacji 3D archiwalne filmy i zdjęcia ożyją w dawnej gazowni. Pomysłodawcą spektaklu "Wybuch" jest Andrzej Wajda.

Scena w gazowni

Spektakl filmowo-multimedialny odbędzie się w dawnym XIX-wiecznym zbiorniku na gaz koksowniczy. Stoi on na terenie Polskiej Spółki Gazownictwa, nieopodal przyszłej siedziby Muzeum II Wojny Światowej. "Wybuch" zostanie zaprezentowany wewnątrz zbiornika na wielkoformatowym ekranie o szerokości 80 m i wysokości 5 m. Wewnątrz znajdą się trybuny dla widowni, która ma oglądać spektakl porównywany przez organizatorów do Panoramy Racławickiej.

"Wybuch" nie jest jednak tylko opowieścią o początku wojny. Widzowie zobaczą sceny z historii Gdańska, Polski i Europy od 1933 r., kiedy władzę w Niemczech przejął Hitler, aż do wybuchu wojny i walk we wrześniu 1939 r. Widzowie odczują grozę narodowego socjalizmu i zbliżającej się niemieckiej agresji, będą świadkami podziału Polski między Hitlera i Stalina, polskiego oporu we wrześniu 1939 r. i zbrodni okupantów.

Podczas spektaklu wyświetlone zostaną archiwalne zdjęcia i filmy ze zbiorów Muzeum II Wojny Światowej.

- Materiały archiwalne pochodzą ze zbiorów naszej placówki. Będą to m.in. zdjęcia zbombardowanych miast we wrześniu 1939 r. oraz polscy jeńcy w niemieckiej niewoli - wyjaśnia prof. Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

W treść przedstawienia zostaną również wplecione fragmenty filmów Andrzeja Wajdy "Lotna" oraz "Katyń". W finale zobaczymy symboliczne narodziny Polskiego Państwa Podziemnego.

Animacja została zrealizowana przez krakowskie studio Nolabel, przygotowujące również filmy i prezentacje multimedialne na wystawę główną Muzeum II Wojny Światowej.

- Multimedialne efekty i nagłośnienie, a także specjalnie zaaranżowana na tę okazję niezwykła przestrzeń zbiornika gazowego pozwolą odtworzyć atmosferę ostatnich tygodni pokoju oraz pierwszych tygodni wojny i okupacji. Przybliżą współczesnym widzom emocje towarzyszące ówczesnym ludziom w obliczu nadciągającego kataklizmu - mówi Alicja Bittner z Muzeum II Wojny Światowej.

Już można rezerwować bilety

Pomysł spektaklu narodził się podczas rozmów dyrektora muzeum Pawła Machcewicza z Andrzejem Wajdą. Słynny reżyser będzie też obecny na jednym z odtworzeń 1 września.

- Andrzej Wajda od początku brał udział w pracach nad scenariuszem oraz w przygotowywaniu montażu materiałów filmowych i zdjęć. Będzie również obecny podczas uroczystości 1 września - mówi Machcewicz.

Wstęp na odtworzenie "Wybuchu" jest bezpłatny. Na stronie muzeum można dokonać rezerwacji. Nie jest ona obowiązkowa, ale zapewnia wejście na konkretną projekcję oraz miejsca siedzące. Jedna osoba może rezerwować kilka biletów.

Sama projekcja trwa 20 minut. 1 i 2 września spektakl będzie odtwarzany cyklicznie co godzinę. Projekcje odbędą się 1 września w godz. 11-16 i 21-22, a 2 września - 8-22.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji