Artykuły

Poznań. Od soboty warsztaty i festiwal tańca

- Od grudnia zastanawiałyśmy się, czy kolejna edycja będzie w ogóle możliwa. Ale udało się! - mówiła Ewa Wycichowska, dyrektor Polskiego Teatru Tańca i warsztatów tańca Dancing Poznań, podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami.

Przed kilkoma miesiącami zespół, który w tym roku nie dostał dofinansowania od Ministerstwa Kultury w pierwszym rozdaniu, popadł w finansowe tarapaty. Pieniądze udało się zdobyć dzięki nowej minister kultury - Małgorzacie Omilanowskiej, która pozytywnie rozpatrzyła odwołanie. Finansowo pomógł też Urząd Marszałkowski.

Efekt? W tym roku już po raz 21. odbędą się w Poznaniu warsztaty, które od lat odwiedzają miłośnicy tańca z całego świata. Impreza, która na początku lat 90. i przez wiele kolejnych lat była działaniem pionierskim, dziś przyciąga do Poznania także profesjonalistów. Ale nie tylko. - Nasi uczestnicy przyjeżdżają nie tylko po kroki, nie o to tutaj chodzi - podkreśla Wycichowska. Jej zdaniem współcześni warsztatowicze szukają tu przede wszystkim własnego języka ciała i większość technik jest nakierowana właśnie na tę indywidualność. - Znak czasu - podsumowuje dyrektor PTT.

"Znaki czasu" to także podtytuł tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca, który towarzyszyć będzie warsztatom już po raz 11. Oprócz produkcji poznańskiego zespołu (festiwal otworzy w sobotę choreografia "Dobrze, że tu jesteś" [na zdjęciu] Wycichowskiej) zobaczymy też spektakl "Episodes" Islandzkiego Teatru Tańca, izraelski "Doom Doom Land" (chor. Noa Zuk), "Wariata i zakonnicę" Sopockiego Teatru Tańca czy "Święto wiosny" Kieleckiego Teatru Tańca.

A jak będą wyglądały tegoroczne warsztaty? Obejmą 40 technik, w ramach których tajniki ruchu zdradzą uczestnikom pedagodzy z Polski, Niemiec, Kolumbii, Brazylii, Norwegii, Francji, Kuby czy USA.

Tych, którzy w warsztatach sami nie wezmą udziału, organizatorzy zapraszają na taneczny flash mob - 22 sierpnia o godz. 20.10 na Starym Rynku. Poprzedzą go próby prowadzone przez solistę PTT - Daniela Stryjeckiego (19, 21 i 22 sierpnia o godz. 20 w Auli Polskiego Teatru Tańca przy ul. Koziej 4).

Tegoroczne warsztaty to także spotkania autorskie - m.in. z Anną B. Kann (czyli dziennikarką Anną Kochnowicz) - autorką książki "Do zobaczenia w Barcelonie", której akcja dzieje się częściowo na poznańskich warsztatach.

Gościem innego spotkania będzie Stefan Drajewski, dziennikarz "Głosu Wielkopolskiego" i autor biografii o Conradzie Drzewieckim - założycielu Polskiego Teatru Tańca.

Warsztaty potrwają od soboty do 23 sierpnia. Pełen program można znaleźć na stronie www.ptt-poznan.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji