Artykuły

Internet. Portal Ninateka.pl rok po zmianach

Ponad 1500 udostępnionych materiałów audiowizualnych, ponad 50 tematów tygodnia i 11 transmisji najważniejszych wydarzeń kulturalnych. Narodowy Instytut Audiowizualny, wydawca Ninateka.pl, podsumowuje rok od premiery nowej wersji portalu.

W lipcu ubiegłego roku Narodowy Instytut Audiowizualny udostępnił nowe kulturalne miejsce w sieci - portal NINATEKA. Od tamtej pory w zupełnie nowej formie, pod adresem internetowym www.ninateka.pl, zaczęła funkcjonować otwarta skarbnica materiałów audiowizualnych i audialnych dotyczących kultury i jej szeroko rozumianych kontekstów. NINATEKA to interdyscyplinarne medium, po którym użytkownik, dzięki intuicyjnej nawigacji i zgodnie ze swoimi potrzebami, może się poruszać niczym po wielkim internetowym domu kultury. Będąc w dowolnym miejscu i o dowolnej porze dnia i nocy, użytkownik może przełączać się między kategoriami, tak jakby przemieszczał się między teatrem, filharmonią, kinem studyjnym, salą koncertową, galerią sztuki czy klubem muzycznym. Pod jednym adresem internetowym udostępniane są najlepsze spektakle teatralne, klasyczne dzieła polskiej animacji, dokumenty, etiudy filmowe, fabuły, koncerty muzyki klasycznej i współczesnej, programy publicystyczne i wiele innych trudnodostępnych, często archiwalnych, materiałów audiowizualnych związanych z kulturą.

Ponad 1500 materiałów w rok

W chwili uruchomienia nowej wersji portalu, w NINATECE dostępnych było łącznie 2186 materiałów. Przez ostatni rok udostępniono ponad 1500 kolejnych materiałów. Wśród nich: słuchowiska (m.in. "Salome" w reżyserii Dariusza Błaszczyka, oparte na skandalizującej jednoaktówce Oscara Wilde'a; "Królowa i Szekspir" w reżyserii Janusza Kukuły, według sztuki Esther Vilar; "Zabawa" w reżyserii Anny Seniuk, oparta na sztuce Sławomira Mrożka; "Lala" w reżyserii Waldemara Modestowicza, radiowa adaptacja książki Jacka Dehnela), książki mówione (m.in. "Widnokrąg" Wiesława Myśliwskiego; "Dolina Issy" Czesława Miłosza; "Cwaniary" Sylwii Chutnik; "Solaris" Stanisława Lema), koncerty (m.in. Meli Koteluk, Katarzyny Nosowskiej, Mitch "Miłość na Krymie" w reżyserii Jerzego Jarockiego na podstawie sztuki Sławomira Mrożka; "Transfer!" Jana Klaty; "Nikt mnie nie zna" w reżyserii Jana Englerta czy "Świeczka zgasła" w reż. Jerzego Stuhra, obydwa na podstawie dramatów Aleksandra Fredry) oraz filmy (m.in. "Młyn i krzyż" w reżyserii Lecha Majewskiego; "Nowa Warszawa" Bartka Konopki; "Deklaracja nieśmiertelności" Marcina Koszałki; "Patti Smith - sen życia" Stevena Sebring'a; "Będzie głośno" Davisa Guggenheim'a; a także polska klasyka w wersji z audiodeskrypcją: "Wszystko na sprzedaż" Andrzeja Wajdy i "Dług" Krzysztofa Krauze). Obecnie zasoby NINATEKI to już blisko 4000 materiałów.

Przez ostatni rok NINATEKA została rozbudowana o jedną nową kolekcję specjalną www.trzejkompozytorzy.pl, dedykowaną twórczości trzech wybitnych polskich kompozytorów współczesnych: Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego. Do portalu powróciła również, w nowej odświeżonej wersji, Kolekcja Sztuki Współczesnej - spacer po wideoartach, stworzonych przez artystów z kraju i zagranicy. Ta kolekcja to wybór dzieł sztuki współczesnej i baza wiedzy, z której użytkownik może dowiedzieć się np. czym jest found footage albo medializm. NINATEKA przez ostatni rok zyskała także nową podkategorię "DRAMAT" w kategorii "LITERATURA", która z pewnością ułatwi użytkownikom portalu przeglądanie materiałów z tej dziedziny.

NINATEKA dla wszystkich

NINATEKA powstała z myślą o wszystkich użytkownikach - również tych, którzy spotykają się z wykluczeniem powodowanym utrudnionym dostępem do kultury, osób niepełnosprawnych i wszystkich, którzy z różnych powodów nie mogą w pełni korzystać z zasobów Internetu. Równy dostęp do kultury jest jednym z priorytetowych założeń portalu, dlatego w ciągu ostatniego roku 193 udostępnione w NINATECE materiały wzbogacone zostały o transkrypcje; 20 materiałów wzbogacono o audiodeskrypcje, w portalu opublikowano też 10 materiałów z profesjonalnymi tłumaczeniami migowymi. Dodatkowymi udogodnieniami wprowadzonymi w ciągu ostatniego roku są nawigacja za pomocą klawiatury oraz wersja serwisu z podwyższonym kontrastem, z której korzystają osoby słabowidzące. W grudniu 2013 roku NINATEKA przeszła audyt dostępności przeprowadzony przez Fundację Widzialni, w wyniku którego wprowadzono specjalistyczne rozwiązania informatyczne pozwalające na uzyskanie maksymalnej dostępności serwisu.

W ciągu ostatniego roku portal pojawił się również w social mediach. Fanpage NINATEKI w portalu społecznościowym Facebook ma już ponad 8300 fanów. Od niedawna można też śledzić NINATEKĘ na Twitterze oraz w serwisie YouTube. W każdy wtorek do subskrybentów wysyłany jest newsletter, prezentujący aktualny temat tygodnia oraz autorski wybór premier, najciekawszych filmów, spektakli, animacji, słuchowisk i innych materiałów multimedialnych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji