Artykuły

Edynburg. Pieśń Kozła z Jopek na Fringe'u

Największa kulturalna impreza świata - festiwal, a raczej festiwale w Edynburgu nie mogą się obyć bez Polaków. W tym roku na słynnym Międzynarodowym Festiwalu wystąpi I, Culture Orchestra. A na jego obrzeżach, czyli The Fringe - Teatr Pieśni Kozła.

Zaledwie półmilionowa szkocka stolica co roku w sierpniu przeżywa prawdziwe oblężenie - na festiwale kulturalne (bo wbrew pozorom to nie jeden, ale kilka) przybywa nawet milion gości - artystów i widzów. Dwie najważniejsze imprezy - słynny, organizowany od 1947 r. Międzynarodowy Festiwal w Edynburgu (IEF), najbardziej prestiżowe wydarzenie w dziedzinie teatru, opery, baletu, muzyki i sztuk wizualnych rozpoczął się w weekend i potrwa do końca miesiąca. Jego dopełnienie, powstały "na obrzeżach" Edinburgh Festival Fringe (EFF), z kolei trwa od początku sierpnia do 25.

Ten pierwszy otworzyła w piątek premiera sztuki rosyjskiego dramaturga i reżysera Władimira Pankowa "Wojna", przełamująca ciszę panującą w Rosji wokół I wojny światowej. Ta bowiem, ze względu na setną rocznicę rozpoczęcia, jest motywem przewodnim całego festiwalu. Dyskusje wokół rosyjskiego przedstawienia nie mogły nie zahaczyć o współczesny kontekst i sytuację na wschodzie Ukrainy. Motyw wojny pojawi się także podczas niedzielnego koncertu I, Culture Orchestra, złożonej ze 111 młodych muzyków z Polski oraz Ukrainy, Gruzji, Białorusi, Mołdawii, Armenii i Azerbejdżanu. Wykonają bowiem będącą wielkim protestem przeciwko wojnie "Sinfonię elegiacę" Andrzeja Panufnika oraz "VII Symfonię Leningradzką" Dmitrija Szostakowicza, którą kompozytor zaczął pisać w oblężonym przez Niemców mieście. Dyrygować będzie Kirill Karabits, wybitny dyrygent pochodzenia ukraińskiego.

Na drugim festiwalu - The Fringe - już od środy przez kilka wieczorów w XII-wiecznej katedrze w centrum miasta występować będzie z projektem "Return to the voice" [na zdjęciu] wrocławski Teatr Pieśni Kozła z gościnnym udziałem Anny Marii Jopek. Zaprezentują muzyczną interpretację historii Szkocji, a także dawne pieśni gaelickie w autorskich aranżacjach.

Poza Teatrem Pieśń Kozła na Fringe'u pojawi się też polski taniec współczesny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji