Artykuły

Łódź. Jubilat Michał Szewczyk

Dzisiaj 80. urodziny obchodzi Michał Szewczyk. Aktor od 1958 roku na stałe związany z Teatrem Powszechnym. Jak zapowiedziała dyrektor Ewa Pilawska, Michał Szewczyk wystąpi w nowym spektaklu w sezonie 2014/2015.

W Powszechnym zadebiutował w spektaklu "Pamiętnik Anny Frank" w reżyserii Zbigniewa Koczanowicza. Stworzył w naszym Teatrze wiele niezapomnianych ról. Wystąpił między innymi w "Królowej przedmieścia", "Klubie Pickwicka", "Świętej Joannie", "Klubie kawalerów"; "Boso, ale w ostrogach", "Trzech siostrach", "Matce Courage", "Damie Kameliowej", "Szwejku", "Meczu", "Zbrodni i karze", "Szewcach", "Skąpcu", "Zemście", Miasteczku, w którym czas się zatrzymał", "Wieczorze kawalerskim", "Zatrudnimy starego klauna" (obchodził wówczas trzeci jubileusz pracy artystycznej).

Również dzisiaj można go oglądać na deskach Powszechnego, gdzie występuje w spektaklu "Mayday 2" (na zdjęciu)w reżyserii Marcina Sławińskiego. W swoim dorobku Michał Szewczyk ma również role filmowe i telewizyjne. W aktorskiej karierze Michał Szewczyk współpracował z wieloma cenionymi reżyserami, między innymi z Romanem Sykałą, Lidią Zamkow, Janusz Kondratiukiem, Januszem Zaorskim.

Artysta w 1985 roku został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi, jest także laureatem Odznaki Honorowej Miasta Łodzi i tytułu Zasłużonego Działacza Kultury oraz dwukrotnym laureatem nagrody Dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi. Trzykrotnie - z okazji jubileuszów pracy artystycznej - otrzymał nagrodę dyrektora Teatru Powszechnego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji