Artykuły

Nasi znajomi z ekranu na scenie teatralnej

Dużym powodzeniem cieszy się wystawiona w war­szawskim Teatrze Wojska Polskiego sztuka pt. "Pa­miętnik Anny Frank". Jest to sceniczna adaptacja autentycznych zapisków młodej żydowskiej dziewczyny z okresu hitlerowskiej okupacji Holandii. Rodzina Franków wraz z kilkoma znajomymi ukrywała się podczas wojny przez kilka lat w oficynie pewnego przedsiębiorstwa am­sterdamskiego. Pod koniec wojny kryjówka ich została zdekonspirowana przez hitlerowców.

Autorka pamiętnika - Anna Frank - trafiła do obozu koncentracyjnego w Bergen-Belsen. Zmarła tam na tyfus na miesiąc przed wyzwoleniem. Spośród wszystkich osób, które się ukrywały wówczas w owym amsterdamskim przedsiębiorstwie - tylko Otto Frank, ojciec Anny, przeżył wojnę. On to odnalazł pamiętnik wśród starych papierów i przyczynił się do opublikowania tego bezcennego doku­mentu.

Sztuka jest przede wszystkim wielkim sukcesem reżyser­skim Jana Świderskiego. Spośród doskonałej obsady aktor­skiej szczególnie wyróżniają się: Janina Traczykówna jako Anna Frank oraz nasi znajomi z ekranu - Ewa Krasnodębska w roli pani van Daan, Teresa Szmigielówna jako Margot Frank, wreszcie - Roman Kłosowski (pomocnik maszynisty Nowak z "Człowieka na torze") jako Piotr van Daan.

"Pamiętnik Anny Frank" nieprędko zapewne zejdzie z afi­sza. Powodzeniem zresztą cieszy się wszędzie, gdzie tylko jest wystawiany. W Niemieckiej Republice Federalnej "Pa­miętnik" gra piętnaście teatrów, na nowojorskim Broad­wayu doczekał się już rekordowej ilości czterystu przedstawień, w krajach skandynawskich od dłuższego czasu znajduje się w repertuarze czołowych teatrów. Jak donosi nasz korespondent z Hollywoodu - "Pamiętnik Anny Frank" będzie wkrótce przeniesiony na ekran.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji