Artykuły

Pan i jego sługa

Molierowski "Don Juan" jest sztuką niejednoznaczną, raz zdjętą z afisza za bluźnierstwa przeciw religii, a trzysta lat później, w innym kraju - za religianctwo.

Kontrowersyjny tytułowy bohater, łamiący wszelkie zasady, przeciwstawiający się obłu­dzie racjonalista i intelektualista, został przed­stawiony w najnowszej telewizyjnej insceniza­cji jako bohater, któremu trudno w wielu spra­wach nie przyznać racji. Towarzyszący mu wierny sługa, Squanarel, jest współczesnym, nieco cynicznym chłopakiem, uważnie obser­wującym i komentującym to, co dzieje się wo­kół niego. Gra go Zbigniew Zamachowski:

- Reżyser, Leszek Wosiewicz, posłużył się zabiegiem stosowanym dosyć często: nie zlo­kalizował akcji sztuki w żadnej epoce ani w żadnym miejscu, podkreślając, że mo­że się ona rozgrywać zawsze i wszędzie. Uwspółcześnienie molierowskiej komedii pozwoliło nie tylko wiernie oddać jej ducha, ale przede wszystkim uniwersalnie opowie­dzieć o pewnych ponadczasowych proble­mach człowieka.

Relacja pomiędzy Don Juanem a Squanarelem pozostała nie zmieniona, dokładnie ta­ka sama, jak u Moliera. Podstawowym pro­blemem Squanarela jest to, że musi działać wbrew własnym przekonaniom i własnej wie­rze. Chociaż istnieje rozdźwięk pomiędzy światopoglądem jego i Don Juana, w pew­nym sensie czuje się zobowiązany do popie­rania tych samych wartości, co i jego pan. Teoretycznie mógłby się z tego układu wyco­fać, ale tak naprawdę wcale tego nie chce.

Nie próbowałem budować tej roli dookoła jakiegoś schematu, np. filozofującego wesoł­ka. Squanarel w jednym z monologów okreś­la swoje widzenie świata i stosunek do Boga. W tych jego zagmatwanych wywodach trud­no doszukać się jakiejkolwiek logiki, a mimo to jest w nich jakiś głęboki humanizm. Nie chciałbym mówić niczego więcej o roli, którą zagrałem; i tak to, co powiedziałbym, nie do­równywałoby temu, co może dostrzec każdy uważny widz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji