Artykuły

Poznań. Posłowie PiS ponownie szafują ''uczuciami religijnymi''

Posłowie PiS - Małgorzata Sadurska, Andrzej Jaworski, Bartosz Kownacki, Tadeusz Dziuba, Anna Sobecka i Maria Nowak - oburzeni na spektakl "Golgota Picnic" skierowali zapytanie do premiera w sprawie finansowania sztuki przez MkiDN Malta Festival w Poznaniu, na którym prezentowany ma być "obrażający uczucia religijne spektakl".

Zdaniem posłów PiS, spektakl "Golgota Picnic" to "pseudosztuka, pełna obscenicznych scen, epatowania pornografią, pełna drwin z osoby Chrystusa i jego śmierci na krzyżu". W związku z tym parlamentarzyści pytają premiera o... finansowanie całego festiwalu, w ramach którego spektakl zostanie zaprezentowany. "Niezrozumiałe dla nas jest to, że przedstawienie obrażające chrześcijańskie uczucia religijne wystawiane jest w ramach festiwalu, który otrzymuje dotację z budżetu państwa" - argumentują.

"Niezrozumiałe jest dla nas dlaczego resort, który ma chronić narodowe dziedzictwo, przyczynia się do wystawienia takiej sztuki. Dlaczego ze strony ministerstwa kultury nie ma próby zablokowania tej bluźnierczej sztuki?" - pytają posłowie Prawa i Sprawiedliwości. W ich odczuciu "Golgota Picnic" "przedstawia Jezusa jako egoistę.

Dochodzi też przestroga: według parlamentarzystów PiS minister kultury nie reagując "łamie polskie prawo, polską konstytucję, która zakazuje obrażania czyichkolwiek uczuć religijnych".

"Potrzeba cenzury" posłów PiS

Na pytania, z ramienia MkiDN, odpowiadał podsekretarz stanu Piotr Żuchowski. - Jeżeli ktoś uznaje, że sztuka obraża jego uczucia religijne, może się zwrócić do sądu - krótko odparł i wyliczył, że ministerialna dotacja dla festiwalu Malta wyniosła w tym roku 1 mln zł, co stanowi około 20 proc. całego festiwalowego budżetu, a w ramach Malty odbędzie się, poza spektaklem "Golgota Picnic" 146 wydarzeń artystycznych.

Zdaniem Żuchowskiego minister kultury nie powinien cenzurować sztuki, nawet jeżeli wzbudza ona wątpliwości, a jego zadaniem jest obrona autonomii artysty, jego prawa do swobodnej wypowiedzi. - W pytaniu posłów PiS zawarta jest potrzeba cenzury, potrzeba zbudowania instytucji, która oceni, czy widz ma oglądać dane przedstawienie, zanim on sam je zobaczy. W państwie prawa obowiązuje inny mechanizm - jeżeli ktoś czuje, że dane przedstawienie obraża jego uczucia religijne, może się zwrócić do sądu, który to oceni - mówił Żuchowski.

"Golgota Picnic"

"Golgota Picnic" to przedstawienie argentyńskiego reżysera Rodrigo Garcii, uhonorowanego w 2009 roku Europejską Nagrodą "Nowe Rzeczywistości Teatralne" przyznawaną artystom, którzy wytyczają nowe szlaki refleksji i ekspresji we współczesnym teatrze.

"W 'Golgota Picnic' reżyser przedstawia pesymistyczną wizję mieszkańca Zachodu - znudzonego, skupionego na własnej przyjemności i wygodzie. Podobnie jak Golgota jest metaforą całej męki Chrystusa, tak tytuł spektaklu 'Golgota Picnic' jest metaforą męki współczesności, wyczerpania się możliwości nadania światu sensu" - pisze o spektaklu dyrektor Malty Michał Merczyński.

Głównym tematem przedstawienia nie jest chrześcijaństwo ani śmierć Chrystusa, lecz kondycja europejskiego społeczeństwa pogrążonego w konsumpcjonizmie i hedonizmie. "Garcia nawiązuje w spektaklu do Kościoła - jako instytucji i siły, która jest współodpowiedzialna za kształt tego świata, i która w przeszłości popełniała wiele błędów. Krytyczny stosunek Rodriga Garcii do instytucji Kościoła wynika z jego osobistych doświadczeń" - pisze Merczyński.

"Golgota Picnic" był w 2011 roku wystawiany m.in. we Francji, gdzie wywołał protesty środowisk katolickich. Organizatorzy Malty w piśmie rozesłanym do mediów podkreślili, że "wystawienie spektaklu 'Golgota Picnic' na Malta Festival Poznań nie jest finansowane ze środków publicznych".

Malta Festival Poznań rozpocznie się 9 czerwca i potrwa trzy tygodnie. Spektakle teatralne, widowiska taneczne, koncerty, pokazy filmowe i wystawy zostaną zorganizowane w 32 miejscach w stolicy Wielkopolski. Tematem przewodnim festiwalu - "Idiomem" - będzie "Ameryka Łacińska. Mieszańcy".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji