Artykuły

FEERYCZNY SEN

W warszawskim Teatrze Polskim, w koń­cu ubiegłego sezonu artystycznego wysta­wiono "Sen nocy letniej" Szekspira w prze­kładzie Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Twórcami reżyserii i scenografii jest słyn­ny duet rodzinny Jarosława i Adama Kilianów, muzykę napisał Krzesimir Dębski, a choreografię stworzył Jacek Tomasik. Dla przypomnienia: cztery są w tym spektaklu wątki miłosne i cztery konflikty. Tezeusz, władca Aten, kocha królową Amazonek, Hipolitę; Hermia - Lizandra, Helena - Demetriusza. Do nieporozumień, jakie wdzierają się w uczucia tych trzech ziemskich par trze­ba dodać i zatargi miłosne Tytanii i Oberona - władców krainy elfów. Czym jest mi­łość? Niezależnym od nas zauroczeniem, zaczarowaniem, działaniem czarodziejskich sił? Kto i w jaki sposób może wpływać na nasze uczucia?

Czy można nagle przestać kochać uwiel­bianą osobę? l czy można pokochać kogoś z rozsądku?

Choć Szekspirowski "Sen" należy do czę­ściej granych sztuk, za każdym razem jest to sztuka inna, gdyż umiejscowienie jej ak­cji zarówno w świecie realnym, jak i baśnio­wym daje reżyserom ogromne pole do popisów inscenizacyjnych. Ta realizacja - jed­na z najpiękniejszych, jakie były w ostatnich latach na polskich scenach - ma jeszcze i ten walor, że wykorzystano w niej przekład Gałczyńskiego - mistrza purnonsensu, ale i wiel­kiego znawcy światów bajkowych. Podkre­ślają to też i obaj-Kilianowie, czyniąc liczne aluzje do twórczości Mistrza Konstantego, m.in. "Zielonej gęsi". Ale i do naszej kultury ludowej (np. wianki puszczane w noc świę­tojańską). Nie byłby też Adam Kilian sobą, gdyby w scenografii nie wykorzystał "swo­jego", jakże polskiego tworzywa - wikliny i nie użył czystych barw kostiumów.

Z tą bajeczną scenografią znakomicie współgrają aktorzy, tworząc jedność mię­dzy miejscem akcji a jej głównymi bohate­rami. A jak są przekonujący w swoich ro­lach, świadczy reakcja widowni, która prze­żywa perypetie bohaterów niczym własne i nader chętnie śmieje się, do czego przy­czynił się nie tylko Szekspir, ale i Gałczyński, i obaj panowie Kilianowie. Teatr Polski w Warszawie, Spektakle "Snu nocy letniej": 13,14, 23, 24, 28, 29 stycznia. Rezerwacja biletów - tel: (22) 826-79-92.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji