Artykuły

Katowice. Aktorzy nagrywają audiobooki

Mirosław Neinert [na zdjęciu] z teatru Korez na dwie godziny stał się prorokiem. Andrzej Warcaba z Teatru Śląskiego opowiada mrożące krew w żyłach historie. Obaj nagrywali audiobooki, czyli książki do słuchania dla nowego śląskiego wydawnictwa.

Wydawnictwo Aleksandria stworzyło dwóch ludzi: Zbigniew Dzianok i Tomasz Witkowski. Pierwszy jest germanistą, drugi - programistą komputerowym. Od dawna szukali pomysłu na własne przedsiębiorstwo. Ale jak połączyć wiedzę techniczną z biegłością językową? Odpowiedzią okazały się audiobooki, czyli nagrywane na płytach CD książki czytane przez aktorów.

- W Niemczech rynek audiobooków jest wart 140 mln euro. Też do tego dążymy - śmieją się założyciele Aleksandrii. Po nazwę sięgnęli do historii. To przecież w Aleksandrii była największa biblioteka świata starożytnego.

Najambitniejsze dziecko wydawnictwa to "Prorok" Khalila Gibrana. Napisane przed 80 laty dzieło jest zbiorem kilkudziesięciu przypowieści o najważniejszych dla człowieka sprawach: miłości i wolności, śmierci i pięknie, bólu i pracy. Opowiedziane prosto, ale głęboko, zyskały jeszcze bardziej, gdy na dwóch płytach czyta je Mirosław Neinert, szef katowickiego teatru Korez.

- To była dla mnie dość niecodzienna literatura. W trakcie nagrywania wytworzył się specyficzny nastrój - wspomina swoją pracę nad "Prorokiem" Neinert. Dla dyrektora Korezu to jednak nie pierwsza tego typu rola. - W czasie stanu wojennego jeździliśmy po całej Polsce. W kościołach recytowałem poezje Karola Wojtyły - przyznaje. Ostatnio dla katowickiego Radia eM nagrywał wraz z Anną Dymną książkę "Wizyty aniołów" Anny Wrzos.

Doskonały aktor Andrzej Warcaba czyta z kolei "Morderstwo przy Rue Morgue" Edgara Allana Poego, kolejny audiobook z Aleksandrii. Na większy eksperyment w doborze czytających Dzianok i Witkowski pozwolili sobie przy nagrywaniu opowiadań Henryka Sienkiewicza.

- Nagraliśmy je z młodymi ludźmi ze Śląska. Byli naprawdę bardzo zaangażowani i sporo nam pomogli - zapewniają wydawcy. Razem z nimi nagrali też "Psa Baskervillów" Arthura Conan Doyle'a. Wszystkie audiobooki powstały na Śląsku, w różnych studiach radiowych.

Aleksandria wypuszcza swoje pierwsze książki na rynek w grudniu. Na razie śląscy wydawcy podpisują umowy z dystrybutorami (ich audiobooki trafią do Empiku) i uruchamiają własną witrynę internetową: www.audiobook.pl. Chcą być konkurencyjni także ceną: dwupłytowy "Prorok" ma kosztować ok. 35 zł. Planują także sprzedaż książek do słuchania w formacie cyfrowych plików mp3. Można by je za odpowiednią opłatą ściągać z internetu wprost do coraz popularniejszych przenośnych czytników.

Dzianok i Witkowski myślą też o poszerzeniu oferty. Niedawno nagrywali w Warszawie felietony Joanny Szczepkowskiej, które czytała sama aktorka.

- Zaczynamy rozmowy z osobami z elity literackiej, ludźmi z kręgów nagrody Nike - dodają wydawcy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji