Artykuły

"Maksymilian Kolbe" w Operze Bytomskiej

W sobotę, 7 bm., na scenie Państwowej Opery Śląs­kiej w Bytomiu odbędzie się światowa prapremiera "Maksymi­liana Kolbego" - Dominika Pro­bsta. Powstała ona w oparciu o sztukę E. Ionesco, przekładu na język polski podjęła się Krysty­na Sławińska.

O teatrze muzycznym w Bytomiu krążyły ostatnio opinie raczej niepokojące - przeżywał on najpierw "kryzys zespołów" - odchodzili zdol­ni soliści; potem przyszedł konflikt personalny po odejściu do Bydgoszczy dyrektora Salwarowskiego. Nomina­cja na to stanowisko Tadeusza Sera­fina, niegdyś najbliższego współpra­cownika twórcy świetności tej sce­ny - Siesa, okazało się momentem przełomowym. Okazało się, że nastą­piło nie tylko zahamowanie regresu artystycznego, ale opera powraca do swej dawnej tradycji sławnych pre­mier, aby wspomnieć polskie prawykonania "Nabucca".

Czy Operę Śląska stać byłaby na przygotowanie "własnymi siłami" tak piekielnie trudnego spektaklu, jakim jest "polskie" dzieło D. Probsta po­świecone Męczennikowi z celi 11? Za­pewne nie, skoro Tadeusz Serafin, który przygotował muzycznie bytom­ską prapremierę, zaprosił do współ­pracy tej miary twórców, jak Adam Kraszewski i Mnrek Ziemniewicz - odtwórcy głównej roli, obaj z War­szawy. Trzecim solistą śpiewającym role św. Maksymiliana Marii jest Wło­dzimierz Skalski. Reżyserem przed­stawienia jest Tadeusz Bradecki, od niedawna dyrektor Teatru Starego w Krakowie. Autorem scenografii - Jan Polewka, również z Krakowa.

Nową operę Probsta uzupełnia pra­premiera sceniczna "Requiem" - Romana Palestra. Już ten fakt świadczy o ambicjach artystycznych zespołów Opery Śląskiej.

Do "Maksymiliana Kolbego" powrócimy po sobotniej premie­rze.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji