Artykuły

Katowice. "Nasza klasa" z Pragi w Śląskim

7 kwietnia o godz. 19 na Dużej Scenie Teatru Śląskiego odbędzie się spektakl Divadlo Komedie z Pragi "Nasza klasa" w reż. Jana Novotnego.

Dramat "Nasza klasa" Tadeusza Słobodzianka, który otrzymał w roku 2010 Nagrodę Literacką "Nike" inspirowany jest rzeczywistymi wydarzeniami. Opowiada historię dziesięciu ludzi, kobiet i mężczyzn, Polaków i Żydów, uczniów z jednej klasy, z jednej szkoły, z jednej miejscowości przypominającej miasto Jedwabne.

Opowieść zaczyna się w ich dzieciństwie. Pierwszym poważnym wydarzeniem jest śmierć marszałka Piłsudskiego, po niej w dziecięcej wspólnocie zaczynają pojawiać się pierwsze problemy, podziały ekonomiczne, religijne, pierwsza agresja i nieporozumienia. Wojna nie każe na siebie długo czekać. Terytorium, zgodnie z paktem Ribbentrop-Mołotow, okupuje najpierw Armia Czerwona, później Niemcy. Ktoś zostaje komunistą, inny nacjonalistą i partyzantem, ktoś inny kolaboruje z NKWD i Gestapo. Z politycznymi zakrętami historii przeplatają się historie osobiste - zawiedzione i spełnione miłości, animozje, wesela, porody. Newralgicznym punktem sztuki, który w okrutny sposób wpłynie na życie wszystkich bohaterów jest pogrom żydowskiej społeczności, krótko po rozpoczęciu niemieckiej okupacji. Morderstwo Żydów odbyło się rękami polskich sąsiadów (w sztuce rękami uczniów z jednej klasy). Następstwa tego czynu towarzyszą wszystkim, żywym i umarłym, niezależnie czy zostaną w socjalistycznej Polsce, przeniosą się do Izraela czy Stanów Zjednoczonych. Wydarzenie wpływa na ich dalsze losy i działania aż do śmierci, cień spalonych Żydów dosięga ich dzieci i bliskich. Niektórzy bohaterowie dążą do wypowiedzenia prawdy i odkupienia przestępstwa, inni pragną zemsty, niektórzy przeżyją życie całkiem udane z perspektywy społecznej, ale zmarnowane z perspektywy duchowej, inni nie pragną nic więcej niż odpocząć i zapomnieć.

Końcówka sztuki rozgrywa się współcześnie. Ostatni żyjący uczniowie pytają: Jaki sens miało nasze życie? Ich historie się kończą, ale życie trwa dalej - w losach ich dzieci, wnuków, w historii miasta. Sztuka kończy się wierszem o gwieździe polarnej, kończy się uświadomieniem, ze jesteśmy częścią uniwersalnego systemu, że być może mamy nadzieję na odkupienie, pojednanie, na jaśniejszą drogę. Język bohaterów jest potoczny, naiwny i brutalny - przeplata się z językiem popularnych wierszy i piosenek dla dzieci. Słobodzianek podejmuje motywy dramatu romantycznego i polemizuje z "Umarłą klasą" Kantora.

Dramat reżyserował Jan Novotný, z którym współpracowali znani naszym widzom z realizacji "Króla Ubu" artyści - Milan David (scenografia) i Jana Hauskrechtová (kostiumy).

Spektakl grany będzie z polskimi napisami.

***

"NASZA KLASA"

Kostiumy: Jana Hauskrechtová

Scenografia: Milan David

Reżyseria: Jan Novotný

Kierownictwo literackie: Eva Bergerová, Markéta Bidlasová

Przekład: Eva Bergerová

Obsada:

Zocha - Hana Kusnjerová

Rachelka, později Mariana - Eva Vrbková

Menachem - Jakub Chromeček

Dora - Kristýna Leichtová

Jakub Kac - Vilém Udatný

Rysiek - Filip Kaňkovský

Wladek - Jiří Racek

Abram - Jan Hofman

Zygmunt - Jaromír Nosek, Petr Jeništa

Heniek - Michal Slaný

***

07.04.2014, godz. 19.00, Duża Scena - T. Słobodzianek - Nasza klasa

gościnny występ Divadlo Komedie z Pragi

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji