Artykuły

Poznań. Premiera dla dzieci w Teatrze Muzycznym

- To protest song przeciwko wojnie - mówi Robert Drobniuch, reżyser spektaklu "Myszki i wojna, czyli o dzielnym Albercie i żółtym serze", którego premiera odbędzie się w sobotę o godz. 11 i 18 w Teatrze Muzycznym.

Akcja opery dzieje się podczas lekcji geografii. Kiedy dochodzi tam do sporu, nauczyciel stara się go rozwiązać i opowiada dzieciom historię myszy, które pokłóciły się o żółty ser. - Ten bezsensowny konflikt, który rodzi się na oczach widzów, nabiera zupełnie nowych znaczeń w kontekście ostatnich wydarzeń na Ukrainie - uważa Adam Banaszak, który objął kierownictwo muzyczne nad spektaklem.

Kompozytorem muzyki i autorem libretta jest David Chesky, amerykański twórca ceniony na całym świecie za kompozycje łączące elementy muzyki klasycznej, latynoamerykańskiej i jazzu, zajmujący się także tworzeniem programów edukacyjnych dla dzieci. Za swoją twórczość był trzykrotnie nominowany do prestiżowej nagrody Grammy. - Tworząc sztukę o "Myszkach..." Chesky inspirował się wydarzeniami w Iraku - zdradza Robert Drobniuch.

Sobotnie spotkanie składa się z dwóch części: spektaklu i części edukacyjnej. Ta druga odbędzie się bezpośrednio po spektaklu (około godz. 12.30) i ma na celu zaznajomienie dzieci z przesłaniem libretta, ale również z gatunkiem operowym. Mali widzowie poznają różne rodzaje głosów i instrumentów muzycznych.

W najbliższą niedzielę oraz 5 kwietnia o godz. 10 i 12.15 twórcy spektaklu zapraszają na dzień rodzinny i warsztaty "Kto słyszy wołanie myszy" z pracownią edukacyjną i artystyczną z Zakopanego "Hola. Góra Kultury".

We wtorek 1 kwietnia o godz. 18 twórcy zapraszają do teatru nauczycieli. Specjalnie dla nich przygotowali seminarium zatytułowane "Myszki i wojna, czyli dziecko, teatr i muzyka współczesna".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji