Artykuły

Legnica. 20 sezonów Jacka Głomba

Legnicki teatr i Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej w Legnicy przygotowują jubileuszowy cykl wydarzeń artystycznych przypominających dorobek dyrektora naczelnego i artystycznego legnickiej sceny.

Wstępem do rocznicowych wydarzeń będzie wznowienie na Scenie na Nowym Świecie spektakli Roberta Urbańskiego w reżyserii Jacka Głomba. Będą to kolejno: w kwietniu "Szaweł" (premiera 2004 r.) grany przed laty w budynku, który po remoncie jest siedzibą teatralnych warsztatów, później na nieistniejącej już Scenie na Piekarach oraz w maju "Łemko" (premiera 2007 r.) grany wcześniej na zakaczawskiej Scenie na Kartuskiej (na przełomie maja i czerwca spektakl ten prezentowany będzie tureckiej publiczności w artystycznej podróży na trasie Antalya-Izmir-Mardin w ramach obchodów 600-lecia stosunków dyplomatycznych Polski i Turcji).

Kulminacja jubileuszowego cyklu wydarzeń zaplanowana została na 12-14 września br. W tych dniach w Legnicy zaprezentowane zostaną spektakle wyreżyserowane ostatnio (2012-2014) przez Jacka Głomba wyjazdowo na scenach w Łodzi ("Marsz Polonia" wg Jerzego Pilcha w Teatrze Powszechnym oraz "Kokolobolo, czyli opowieść o przypadkach Ślepego Maksa i Szai Magnata" Roberta Urbańskiego w Teatrze Nowym) oraz Gorzowa Wielkopolskiego ("Wesołe Kumoszki z Windsoru" Szekspira w Teatrze Osterwy).

- Przygotowuję także własną premierową niespodziankę teatralną na ten czas. Aby nią była, nie zdradzę dziś pomysłu. Będzie to spektakl, który połączy klimaty lokalne i bałkańskie - zapowiada Jacek Głomb.

Wrześniowa trzydniówka teatralna, choć najważniejsza w jubileuszowym projekcie, nie zakończy cyklu wznowień i prezentacji spektakli wyreżyserowanych lub inscenizowanych przez Głomba. Jesienią i zimą na sceniczne deski powrócą szekspirowski "Hamlet, książę Danii" zrealizowany we współpracy z Krzysztofem Kopką (premiera 2001 r.) oraz "Wschody i Zachody Miasta" Roberta Urbańskiego (premiera 2003 r, telewizyjna 2005 r.).

Jacek Głomb funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego legnickiego teatru objął w sierpniu 1994 roku. Kierował jednak początkowo hybrydą o statusie wojewódzkiego domu kultury pod nazwą Centrum Sztuki - Teatr Dramatyczny w Legnicy, który dopiero wraz z reformą administracyjną w 1999 roku stał się Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej (od 2009 roku teatr jest instytucją kultury samorządu Dolnego Śląska współprowadzoną przez samorząd Legnicy).

Przełomowym w historii legnickiego teatru i kierującego nim reżysera był rok 2000, w którym powstała "Ballada o Zakaczawiu" Jacka Głomba, Krzysztofa Kopki i Macieja Kowalewskiego. Spektakl zwyciężył w VII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, a rok po premierze trafił na telewizyjny ekran. Za teatralną reżyserię spektaklu Jacka Głomba uhonorowano w 2002 roku nagrodą reżyserską im. Konrada Swinarskiego, przyznawaną przez Miesięcznik "Teatr". W roku 2008 "Ballada o Zakaczawiu" zwyciężyła w plebiscycie publiczności na najlepszy spektakl w 30-leciu legnickiego teatru.

Głównym partnerem teatru w organizacji jubileuszowego cyklu "20 sezonów Jacka Głomba w Legnicy" jest działające od 2000 roku Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej w Legnicy (od 2004 Organizacja Pożytku Publicznego), którego prezesem trzecią kadencję jest polonistka, dziennikarka i poetka Krystyna Zajko-Minkiewicz. Na organizację planowanych wydarzeń Stowarzyszenie pozyskało dotację ministra kultury w wysokości 70 tys. zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji