Artykuły

Płock. W czerwcu odsłonięcie pomnika Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej

8 czerwca zostanie odsłonięty w Płocku pomnik Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej (1901-1997). Płock to rodzinne miasto aktorki i wieloletniej dyrektorki zespołu pieśni i tańca "Mazowsze".

Jolanta Marciniak ze społecznego komitetu budowy pomnika poinformowała, że rzeźba Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej wykonana przez rzeźbiarza Marka Zalewskiego już trafiła do pracowni odlewniczej.

Odlew rzeźby z brązu wykona Juliusz Kwieciński w swej pracowni w Pleszewie. Pomnik stanie na ul. Tumskiej, między płockim Muzeum Mazowieckim a Novym Kinem Przedwiośnie, gdzie w 2011 r. otwarto wystawę "Wybitna płocczanka - Mira Zimińska Sygietyńska, na której prezentowane są przedmioty przekazane w depozyt z warszawskiego mieszkania artystki. Są to m.in. meble, rzeczy osobiste, w tym ubrania i książki.

- Odsłonięcie pomnika odbędzie się 8 czerwca. Uroczystość uświetni specjalny koncert zespołu "Mazowsze" - powiedziała Marciniak.

Dodała, że pomnik będzie przedstawiał Mirę Zimińską-Sygietyńską idącą ulicą z parasolką i bukietem kwiatów. - Rzeźbę cechuje ogromna dbałość o szczegóły, na przykład takie detale, jak biżuteria. Pomnik został pomyślany w ten sposób, by każdy z przechodniów mógł podejść do pani Miry i objąć ją za rękę - powiedziała Marciniak.

Przypomniała, że Marek Zalewski z Ciechanowa, który jest autorem rzeźby do pomnika Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej, jest także twórcą pomnika-ławeczki Jakuba Chojnackiego (1922-2006), prezesa Towarzystwa Naukowego Płockiego, najstarszej takiej instytucji w Polsce, działającej od 1820 r.

Koszt budowy pomnika Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej wyniesie w sumie ok. 100 tys. zł, z czego ok. 35 tys. zł to kwota zbiórki przeprowadzonej wśród mieszkańców Płocka. Pozostałą część pieniędzy przekazały firmy i instytucje, w tym PKN Orlen, Fundacja Grupy PERN - "Przyjaźń" i Urząd Miasta Płocka.

W akcji na rzecz budowy w Płocku pomnika Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej uczestniczyli m.in. uczniowie i nauczyciele tamtejszej szkoły podstawowej nr 12 im., która nosi jej imię.

Mira Zimińska-Sygietyńska urodziła się w Płocku 22 lutego 1901 r. jako Maria Burzyńska. Jej rodzina była związana z tamtejszym teatrem. Będąc aktorką występowała m.in. w słynnych przedwojennych warszawskich kabaretach "Qui Pro Quo" i "Morskie Oko". W tym czasie grała też w filmach, m.in. w "Ada to nie wypada", "Każdemu wolno kochać" i "Manewry miłosne". W 1948 r. wraz z mężem Tadeuszem Sygietyńskim (1896-1955), kompozytorem i pedagogiem, założyła Państwowy Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze", którego dyrektorem była od 1957 r.

W 1986 r. Mira Zimińska-Sygietyńska otrzymała tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Płocka. Zmarła w Warszawie 26 stycznia 1997 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji