Artykuły

Łódź. O Ukrainie w Teatrze Nowym

18 lutego 2014 roku (wtorek) o godz. 19.00 w ramach Filozoficznego Bufetu Teatralnego odbędzie się debata poświęcona wydarzeniom na Ukrainie.

Dyskusja dotyczyć będzie nie tylko spraw bieżących na Majdanie w Kijowie i innych miastach, nie tylko udziału i losów ludzi kultury, którzy popierają protesty. Uczestnicy debaty spróbują również pokusić się o prognozę dalszych losów walki o demokratyzację Ukrainy i zbliżenia jej z Zachodem. Udział w dyskusji wezmą: Zdzisław Jaskuła - dyrektor Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Jan Piekło - dziennikarz, dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej w Kijowie i Warszawie oraz Andrij Ljubka - poeta, prozaik, eseista. Zapraszamy do Małej Sali Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi (ul. Zachodnia 93).

JAN PIEKŁO - urodzony w 1952 roku w Krakowie. Od 2005 dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej w Kijowie i Warszawie. Poprzednio pracował w Fundacji "ZNAK" w Krakowie. Jako dziennikarz relacjonował wydarzenia rumuńskiej rewolucji 1989 roku i konflikt w byłej Jugosławii. Jest autorem dwóch książek na temat Bałkanów. Pracował dla mediów polskich i zagranicznych. Jako ekspert i konsultant do spraw mediów współpracował z European Journalism Centre, Rutgers University of New Jersey, MU Columbia School of Journalism, Uniwersytetem Jagielońskim w Krakowie, IREX Pro Media, Groeningen University i innymi instytucjami. Prowadził szkolenia dziennikarzy w Bośni, Słowacji, Rumunii i na Ukrainie. Odbył anglojęzyczny staż w dzienniku "Fort-Worth Star Telegram" w Teksasie. Do końca 1990 pracował w redakcji "Tygodnika Powszechnego" w Krakowie. Od 1982 do 1988 pisał dla wydawanej w podziemiu prasy Solidarności. Do 13 grudnia, 1981 był członkiem redakcji regionalnego dziennika "Gazeta Krakowska". Zwolniony z pracy w stanie wojennym, praktykował jako psychoterapeuta w Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Krakowie. Otrzymał dyplom magistra filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

ANDRIJ LUBKA, ukr. - urodzony w Rydze. Przez długi czas mieszkał w mieście Wynogradiw w Obwodzie Zakarpackim na Ukrainie. Ukończył Szkołę Wojskową w Mukaczewie. W 2009 roku ukończył filologię ukraińską na Narodowym Uniwersytecie w Użhorodzie. Uczestniczył w wielu ukraińskich i europejskich akcjach literackich i festiwalach, m.in. w Berlinie, Innsbrucku, Darmstadt, Moskwie, Kijowie, Stambule, Wiedniu, Lipsku, Rydze, Warszawie. Laureat nagród literackich Debiut (2007) i Kijowskie Lawry (2011). Na wyborach prezydenckich na Białorusi w 2006 roku był obserwatorem wyborów i członkiem grupy doradców kandydata na prezydenta Alaksandra Milinkiewicza, wziął udział w protestach. Spędził 15 dni w białoruskim więzieniu i otrzymał status persona non grata na 10 lat. W 2012 roku w Austrii wyszła książka wierszy Lubki w języku niemieckim pod tytułem Notaufname. W maju 2013 roku w Polsce wyszła książka opowiadań Lubki w tłumaczeniach Bohdana Zadury - Killer, Wroclaw, Biuro Literackie, 2013. (Notka za Wikipedią).

ZDZISŁAW JASKUŁA - urodzony 27 grudnia 1951 roku w Łasku. Poeta, autor adaptacji i piosenek teatralnych, reżyser, krytyk literacki, tłumacz, edytor, animator życia kulturalnego, społecznik, w różnych latach wykładowca na wydziale reżyserii i scenariuszopisarstwie w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Mąż Sławy Lisieckiej, tłumaczki literatury niemieckiej. Jako poeta debiutował na łamach miesięcznika "Poezja" w 1969 roku, a książkowo tomem Zbieg okoliczności w 1973 (zaliczany do Nowej Fali). W dobie PRL-u związany z opozycją demokratyczną i środowiskiem KOR-u. Ukończył polonistykę w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie trafił relegowany z Uniwersytetu Łódzkiego za sygnowanie protestu przeciw zmianom w konstytucji PRL. W latach dziewięćdziesiątych dyrektor łódzkich teatrów: Studyjnego i Nowego. Laureat Złotych Masek i Srebrnych Łódek (za spektakle: Varietes - Tuwim, Przedstawienie pożegnalne, Nie-Boska Komedia) oraz Pomorskiej Nagrody Teatralnej (za reżyserię spektaklu Pippi Langstrump). Uprawiał też krytykę, publicystyką kulturalną i felietonistykę na łamach prasy codziennej i czasopism takich jak m.in. "Gazeta Wyborcza", "Literatura na Świecie", "Res Publica Nowa", "Arterie", "Kalejdoskop", "Tygiel Kultury", gdzie jest także redaktorem. Wiceprezes Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Współorganizuje wiele imprez literackich, m.in. Festiwal Puls Literatury. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Srebrnym Medalem Gloria Artis. W 2010 roku wygrał konkurs na dyrektora Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji