Artykuły

Sztuka konwersacji

"Rzecz o banalności miłości" w reż. Wawrzyńca Kostrzewskiego w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Pisze Łukasz Maciejewski w tygodniku Wprost.

Rzecz o banalności miłości" Savy-on Liebrecht w Dramatycznym w reżyserii Wawrzyńca Kostrzew -skiego komponuje się z nowym filmem Margarethe von Trotty o Hannah Arendt i z telewizyjną adaptacją sztuki w reżyserii Feliksa Falka ze wspaniałą rolą Teresy Budzisz -Krzyżanowskiej. W1975 r. dziennikarz (Mateusz Weber) przeprowadza w Ameryce wywiad z Arendt (kreacja Haliny Skoczyńskiej). Dla autorki "Eichmanna w Jerozolimie" rozmowa to szansa na przemówienie do ojczyzny, która ją odrzuciła. W tle są retrospekcje z przeszłości. Młoda Żydówka Hannah (Martyna Kowalik), studentka filozofii w Marburgu, nawiązuje romans z charyzmatycznym prof. Martinem Heideggerem (Adam Ferency), który poprze idee narodowego socjalizmu.

Biografia Arendt jak w soczewce skupia dylematy i dyskusje epoki: wojenną traumę, Holocaust, problem "banalnego zła" i kłopotliwego dziedzictwa. Spektakl Kostrzewskiego nie ma takich ambicji, zresztą dramat Liebrecht nie daje szans na pogłębiony rysunek postaci. Sensem jest obrona racji filozofia rozpisana na sztukę konwersacji. To spektakl oszczędny, skupiony na aktorstwie, konwencjonalny. Doceniam tego rodzaju propozycje. Choć serce współczesnego teatru bije gdzieindziej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji