Artykuły

Wspomnienie

Dokładnie dziś mija 17 lat od śmierci ANDRZEJA SZCZEPKOWSKIEGO, wybitnego aktora, cenionego reżysera i pedagoga, a także polityka i satyryka. Zmarł mając 74 lata.

Szczególną popularność przyniosła mu rola Henryka Kamińskiego w serialu "Wojna domowa". Jego filmową żonę grała wówczas Alina Janowska, ale Andrzeja Szczepkowskiego, bo o nim mowa, ceniono także za role szefa bandy w filmach "Kapelusz   pana   Anatola", "Pan Anatol szuka miliona", ojca Iki w filmie "Wielka, większa, największa", Nosa w "Weselu", mecenasa Woźniakowskiego, obrońcy Gorgonowej podczas procesu w Krakowie w "Sprawie Gorgonowej", rejenta Holszańskiego w "Nocach i dniach", Fabiana Tubalnego, współwięźnia Piszczyka w "Obywatelu Piszczyku" czy Antoniego Walickiego w serialu "Awantura o Basię".

Dokładnie dziś mija 17 lat od śmierci tego wybitnego aktora, cenionego reżysera i pedagoga, a także polityka i satyryka. Zmarł mając 74 lata.

Jeszcze podczas drugiej wojny światowej w Krakowie związał się z Teatrem Podziemnym Adama Mularczyka. W 1945 roku wstąpił do Studia Starego Teatru. Brał też udział w Warsztacie Filmowym Młodych, kierowanym przez Antoniego Bohdziewicza. W roku 1945 zagrał w filmach "2 razy 2 jest 4" a w roku 1947 w filmie "Ostatni etap". W sezonie 1947/48 Andrzej Szczepkowski miał swój epizod poznański i grał w Teatrze Polskim. Sezon 1948/49 spędził grając w teatrach Katowic i Sosnowca, a od 1949 był związany z Warszawą. W latach 1949/57 występował w Teatrze Narodowym, a w latach 1957/61 w Teatrze Komedia. Sezon 1961/62 to warszawski Teatr Polski, a lata 1962-1966 i 1968/1971 ponownie Teatr Narodowy. W międzyczasie w latach 1966/68 Szczepkowski był aktorem i dyrektorem Teatru Dramatycznego, z którym ponownie związał się w latach 1971/81. Od roku 1981 do przejścia na emeryturę w roku 1988 grał znów w Teatrze Polskim, Andrzej Szczepkowski występował także w kabaretach Szpak i Pod Egidą, a od 1967 roku był także wykładowcą ówczesnej warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej,

W stanie wojennym Szczepkowski był jednym z inicjatorów aktorskiego bojkotu telewizji i często występował w spektaklach organizowanych w kościołach. Po rozwiązaniu ZASP-u przez wielu kolegów był ciągle uznawany za jego nieformalnego prezesa. Był członkiem Komitetu Kultury Niezależnej i Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. W roku 1989 wybrano go senatorem RP. Jako satyryk Andrzej Szczepkowski był autorem zbioru fraszek "Słóweczka".

 

 

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji