Artykuły

Płock. "Natręci" czy "Lis w Kurniku"?

Aktorzy płockiego Teatru Dramatycznego przeszukują dawne teksty w poszukiwaniu tego, który zinterpretują i przeniosą w nasze czasy. Skłonił ich do tego konkurs "Klasyka żywa".

Konkurs organizowany jest dla uczczenia 250-lecia teatru publicznego w Polsce, przypadającego na przyszły rok. Idea polega na tym, aby w repertuarach współczesnych teatrów wzmocnić obecność mało znanych polskich tekstów z dawnej literatury. Trzeba je jednak przedstawić w taki sposób, który zainteresuje publikę i będzie ich ciekawą współczesną interpretacją.

Wybrany tytuł musi pochodzić z czasów przed 1969 r. - Od paru tygodni pracujemy nad wyborem tekstu. Szukamy jak najstarszych, mamy kilka z XIX w. - mówi Marek Mokrowiecki [na zdjęciu], dyrektor płockiego teatru. Zdradza, że na razie mocnymi kandydatami są dwa tytuły: "Natręci" Józefa Bielawskiego z 1765 r. oraz "Lis w Kurniku" Kazimierza Zalewskiego z 1885 r. Co ciekawego jest akurat w tych tekstach? - "Natręci" to zabawna historia, wzorowana na komedii Moliera. Nietrudno będzie ją przełożyć na współczesne czasy. Z kolei akcja "Lisa w Kurniku" w domyśle dzieje się w Płocku. Była wystawiana pod koniec XIX w. i wzbudziła wtedy liczne kontrowersje, bo odmalowuje środowisko lokalnego establishmentu - tłumaczy Mokrowiecki. Autor "Lisa w Kurniku" urodził się w naszym mieście, co jest dodatkową ciekawostką. - Ciągle też szukamy innych ciekawych tekstów. Projekty można zgłaszać do 31 stycznia, więc podejrzewam, że ostateczny tytuł wybierzemy "rzutem na taśmę" - zdradza dyrektor, który najpewniej wyreżyseruje spektakl. Dodaje, że trzeba będzie jeszcze nadać mu współczesną, atrakcyjną formę.

Do pierwszego etapu konkursu może zakwalifikować się 30 projektów, na realizację których autorzy otrzymają wsparcie finansowe. Nowa sztuka ma wejść także do repertuaru teatru, ale stanie się to prawdopodobnie wiosną lub jesienią przyszłego roku.

Konkurs organizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy współudziale Instytutu Teatralnego Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji