Artykuły

Koszyce. Wspólnota ESK 2013

W słowackich Koszycach trwa teraz ceremonia zamknięcia roku, w którym miasto dzieliło prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2013 z francuską Marsylią. Podobnie jak w styczniu w trakcie obchodów otwarcia ESK, teraz też przygotowano polski blok kulturalny.

W piątek, 13 grudnia 2013r. przed mieszkańcami Koszyc zaprezentowali się artyści przede wszystkim z Wrocławia, który już wkrótce również stanie się Europejską Stolicą Kultury. W bogatym programie znalazły się propozycje dla miłośników teatru, literatury, jazzu, muzyki klasycznej i sztuk plastycznych.

O mieście Kosice. W przeciwieństwie do francuskiej metropolii, słowackie miasto nie jest szerzej znane Europejczykom i dopiero tworzy swoją markę na mapie starego kontynentu. Dotąd Koszyce, drugie co do wielkości miasto Słowacji, znane było raczej z największej w kraju huty żelaza, niż z bogatej oferty kulturalnej. Miasto to zmaga się z wieloma problemami charakterystycznymi dla krajów tego regionu Europy. Jednym z nich jest bezrobocie oraz podupadające poprzemysłowe dzielnice, dla których jedną z dróg rewitalizacji jest przekształcenie w centra przemysłów kulturalnych i kreatywnych - wiele projektów Koszyc 2013 służyło właśnie temu celowi.

Podobnie jak Wrocław, miasto Koszyce również w swej historii rozwijało się na skrzyżowaniu różnych kultur, a w przeszłości władali nim m.in. książęta siedmiogrodzcy czy dynastia Habsburgów. Miasto to położone jest 20 km od granicy z Węgrami, 80 km od granicy z Ukrainą i 90 km od granicy z Polską i w przynajmniej części swoich działań starało się współpracować z tymi partnerami pochodzącymi z tych państw.

Nikogo zatem nie powinna dziwić wyróżniająca się obecność polskich i wrocławskich artystów w ceremonii zamknięcia ESK w Koszycach. Było to możliwe dzięki współpracy Biura Festiwalowego Impart 2016 z Instytutem Polskim na Słowacji oraz organizacją Kosice 2013. Przed mieszkańcami miasta wystąpiła wrocławska grupa teatralna Ad Spectatores, która wystawiła swoje spektakle "Operacja Wenera" i "Egzorcysta". Wieczorem odbyło się też spotkanie z Krzysztofem Kopką, autorem i reżyserem sztuk prezentowanych przez grupę w Koszycach.

Fani sztuk wizualnych mogli natomiast zapoznać się z filmem Karola Radziszewskiego "America is not ready for this", który składa hołd znanej wrocławskiej artystce Natalii LL i zadaje prowokacyjne pytania na temat sztuki konceptualnej i feministycznej oraz równości płci w świecie artystycznym. Warto wspomnieć, że film ten był wyświetlany we wrocławskim Muzeum Współczesnym w ramach ekspozycji upamiętniającej dokonania galerii Permafo, którą współtworzyła Natalia LL.

W ramach koncertów muzyki  klasycznej, wystąpiły dwa duety. Najpierw na scenie pojawiły się Magdalena Kulig (mezzosopran) i Magdalena Blum (fortepian), laureatki Wrocławskiej Nagrody Muzycznej, które przedstawiły program inspirowanym kompozycjami muzycznymi  R. Straussa i P. Czajkowskiego oraz  wierszami  J. Słowackiego. Drugi duet - Jan Jakub Bokun (klarnet) i Jakub Kościuszko (gitara) - to wybitni artyści na co dzień związani z wrocławską Akademią Muzyczną. W Koszycach zagrali zróżnicowane stylistycznie utwory m.in. M. Ravela czy F. Schuberta.

Jedynym pozawrocławskim elementem w trakcie polskiej części ceremonii zamknięcia był koncert jazzowego Piotr Biskupski Trio. Piotr Biskupski to znany polski perkusista, który występował w czołowych formacjach  jazzowych. Swój talent prezentował  na wielu festiwalach nie tylko w Polsce, ale również za granicą. W Koszycach wystąpił razem z Piotrem Olszewskim (gitara) i Grzegorzem Nadolnym (kontrabas).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji