Artykuły

Gdańsk. Słuchowisko Zawistowskiego najlepsze w konkursie PR

Władysław Zawistowski, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego wygrał konkurs na słuchowisko organizowane wspólnie przez Program 2 Polskiego Radia i Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.

Jego tekst pt. "Bitwa nad jeziorem Smęt. Rekonstrukcja" okazał się najlepszy spośród 37 prac nadesłanych przez zaproszonych do konkursu autorów. W nagrodę słuchowisko Zawistowskiego zostanie zrealizowane na antenie Programu 2 PR na początku przyszłego roku. Konkurs rozpisany został z okazji przypadających w tym roku jubileuszy: 85. rocznicy nadania pierwszego oryginalnego słuchowiska polskiego oraz 95-lecia powstania Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.

Jury konkursu postawiło przed autorami zadanie napisania słuchowisko tematyce współczesnej, ale również odwołujących się do wydarzeń historycznych lub inspirowanych faktami i dokumentami. Teksty oceniali: przewodniczący komisji konkursowej Paweł Łysak, Małgorzata Semil, Zofia Sieradzka, Ewa Stocka-Kalinowska oraz Maciej Wojtyszko.

II nagrodę ex aequo przyznano: Monice Milewskiej za tekst "Podróż na księżyc" oraz Małgorzacie Sikorskiej-Miszczuk za tekst "Twój liść nazywa się Europa, ale to za mało, żeby żyć". III nagrodę ex aequo przyznano Lilianie Bardijewskiej za tekst "Za drzwiami" oraz Cezaremu Harasimowiczowi za tekst "Czasami pan przechodzi obok". Nagrodę specjalną ZAIKS-u jury przyznało za tekst wyróżniający się nowatorstwem formy i treści oraz stanowiący interesujący materiał realizacyjny - jej laureatem jest Marek Kochan, autor słuchowiska "Reduty". Ponadto jury zarekomendowało 9 tekstów do realizacji antenowej.

- Słuchowiska były bardzo różne. Niektóre nawiązywały do wątków autobiograficznych, były też takie, które bawiły się formą radiową. Dużo słuchowisk odnosiło się do treści społeczno-politycznych. Tekst Władysława Zawistowskiego jest bardzo realistyczny. Opisuje historię współczesnej rekonstrukcji historycznej i jej kontekst społeczny i polityczny - mówił na antenie Programu 2 Polskiego Radia Paweł Łysak, przewodniczący jury, na co dzień reżyser teatralny i radiowy oraz dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

Nagrodzony tekst nawiązuje do zjawiska licznych rekonstrukcji historycznych, które nie przedstawiają tylko ważnych wydarzeń w historii Polski, jak Oblężenie Westerplatte czy bitwa o Twierdzę Wisłoujście na Pomorzu albo Bitwa pod Grunwaldem czy oblężenie Zamku Krzyżackiego w Malborku. Inspiracją do tekstu była przedstawiona latem 2013 roku rekonstrukcja pogromu wsi na Lubelszczyźnie, gdzie bandy UPA splądrowały, spaliły wieś, mordując jej mieszkańców, w tym kobiety i dzieci. Tekst Zawistowskiego jest formą protestu przeciwko tego typu rekonstrukcjom.

To drugi nagrodzony tekst Władysława Zawistowskiego w konkursie Programu 2 Polskiego Radia. W 2008 roku nagrodzono jego tekst "Depozyt". Słuchowisko wyreżyserował Jan Warenycia. Wystąpili w nim, m.in. Piotr Adamczyk, Grażyna Barszczewska, Dorota Landowska, Andrzej Blumenfeld i Marian Opania.

Władysław Zawistowski urodził się w 1954 roku w Gdańsku, jest absolwentem Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Gdańskiego, specjalizacja: teatrologia. Od 2006 roku jest dyrektorem Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Wcześniej pracował jako kierownik literacki Teatru Wybrzeże, redaktor miesięcznika artystycznego "Autograf", fundator i wiceprezes Zarządu Fundacji Theatrum Gedanense (non-profit), dyrektor Oficyny Wydawniczej GRAF, dyrektor Oficyny Wydawniczej Media Film-Media Press, redaktor naczelny wydawnictwa Tower Press, wiceprezes wydawnictwa Tower Press, współredaktor Gazety Literackiej "Migotania, przejaśnienia".

Autor "Bitwy nad jeziorem Smęt. Rekonstrukcji" posiada bogaty dorobek twórczy - składa się na niego wiele publikacji książkowych, w tym m.in. tomów poezji, powieści, dramatów i literatury dziecięcej. Jest dramaturgiem, twórcą radiowym i telewizyjnym, publicystą i krytykiem artystycznym. Otrzymał wiele nagród literackich, w tym m.in.: Medal im. Stanisława Grochowiaka 1976, Nagrodę Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych 1985, Nagrodę im. Bursy 1988; Nagrodę Artystycznej Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki 1989; Nagrodę Literacką Wojewody Gdańskiego w dziedzinie poezji za rok 1993, Nagrodę Literacką Wojewody Gdańskiego w dziedzinie przekładu za rok 1995; Medal Sienkiewiczowski 2000; Nagrodę Artystyczną Miasta Gdańska "Splendor Gedanensis" 2005; I Nagrodę w konkursie na słuchowisko (Depozyt) Programu II Polskiego Radia i ZAIKS-u (2008).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji