Artykuły

Warszawa. Wykład o Ludwiku Solskim i jego "Niespodziance"

17 grudnia o godzinie 18.00 odbędzie się czwarty wykład prof. dr hab. Krystyny Duniec o dwudziestoleciu międzywojennym. Tym razem spotkanie dotyczyć będzie opartej na faktach sztuki "Niespodzianka" Karola Huberta Rostworowskiego, podejmującej w przejmujący sposób problem awansu społecznego.

Spektakl "Niespodzianka" w reżyserii Ludwika Solskiego, którego premiera odbyła się 18 października 1929 roku w Teatrze Narodowym, zdobyła I nagrodę na Krakowskim Konkursie Dramatycznym, ale stała się także przedmiotem nagonki prasowej. Rolę "Ojca" w interpretacji Solskiego uznano za arcydzieło sztuki aktorskiej.

Wykładowi towarzyszy projekcja filmu found footage Krystyny Duniec, Ewy Hevelke i Michała Januszańca.

Cykl "DWUDZIESTOLECIE. PRZEDSTAWIENIA" jest drugą po "PRL. PRZEDSTAWIENIA", odsłoną multimedialnego projektu historii polskiego teatru publicznego. Wykłady odbywają się od października 2013 roku do lutego 2014 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Wstęp na wykłady jest wolny. Wszystkie informacje dotyczące projektu oraz zrealizowane już filmy found footage znajdują się na portalu: www.teatrpubliczny.pl.

"TEATR PUBLICZNY. PRZEDSTAWIENIA" to projekt autorskiej historii polskiego teatru od roku 1765 do dziś, zaproponowany przez dr Joannę Krakowską historii przedstawień i historii przedstawiania spraw publicznych. W każdej jej odsłonie przedstawienie teatralne jest traktowane jako miejsce przecinania się zjawisk artystycznych, a zarazem jako punkt odniesienia dla publicznych debat i zjawisk spoza teatru.

Uczestnictwo w wykładach jest potwierdzane każdorazowo wklejeniem portretu wybitnej aktorki lub aktora do karnetu. Za komplet naklejek nagroda - niespodzianka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji