Artykuły

Poznań. Spektakl węgierskiego teatru o korupcji

W ramach szóstej odsłony "#nie jesteś mi obojętny" CK Zamek zaprasza 14 grudnia o godz. 20 na spektakl "Korrupció" w wykonaniu węgierskiego zespół Krétakör. Wcześniej, 9 grudnia odbędzie się wykład Romana Pawłowskiego o tym jednym z najważniejszych węgierskich zespołów niezależnych.

W publikowanych corocznie raportach Transparency International na temat korupcji, Węgry niezmiennie figurują w dolnej części listy obejmującej 183 państwa. Zapaść finansów publicznych, nadużycia i szantaż w coraz większym stopniu stają się filarem relacji społecznych. Węgierski zespół, w przeplatanej poetyckimi songami, opartej na prawdziwych zdarzeniach formie, prezentuje wizję społecznego porządku, w którym miłość, rodzina czy praca wywierają coraz silniejszą presję na jednostkę, zmuszając ją do nieustannych, instynktownych aktów korupcji.

Spektakl stara się obnażać kulturę korupcji ukazując zarówno jej skrajne przypadki jak i głęboko zakorzenione, rutynowe zachowania. Za pomocą opisowego ujęcia "błędnych kół" i "czynników środowiskowych", konfrontuje się ze społeczeństwem, dla którego wyszukiwanie ideologicznych usprawiedliwień jest jedyną reakcją na ujawnione przypadki zepsucia. Kiedy osiągnięta zostanie masa krytyczna, jednostka przestaje postrzegać swoje czyny w negatywnym świetle.

Krétakör pyta o strategie, po które sięgnąć mogą następne pokolenia, by odejść od mechanizmów rządzących dotychczas relacjami między ludźmi. Co powinno się wydarzyć, by zachęcić kolejne pokolenia do podjęcia takiego kroku? Czy młodzi ludzie muszą przyswajać reguły systemu by przetrwać?

Krétakör to jeden z najważniejszych węgierskich zespołów niezależnych. Swoją nazwę zaczerpnął od brechtowskiego motywu kredowego koła. Kojarzony przede wszystkim z postacią Árpáda Schillinga, którego spektakle regularnie prezentowano na najważniejszych scenach i festiwalach Europy, od kilku lat, w związku ze zmianą sytuacji politycznej na Węgrzech, zaangażowany głównie w lokalną działalność na rzecz demokracji i edukacji obywatelskiej przez sztukę. Swoje ostatnie przedsięwzięcia edukacyjno-artystyczne nazywa kreatywnymi grami wspólnotowymi. W ramach zespołu coraz częściej za reżyserię poszczególnych przedsięwzięć odpowiada Márton Gulyás, który napisał scenariusz i wyreżyserował "Korrupció".

Krétakör to grupa artystów z Węgier, która wyznacza nowe ścieżki w praktyce teatralnej i definiuje nową rolę teatru w ponowoczesnym społeczeństwie. Teatr, który założył w połowie lat 90. reżyser Árpád Schilling, od 2008 roku działa na obrzeżach oficjalnego życia teatralnego. Zamiast występować dla wielkomiejskiej publiczności z klasy średniej, realizuje projekty na pograniczu sztuki i aktywizmu w niewielkich, zamkniętych społecznościach takich jak szkoły czy romskie wioski. Często biorą w nich udział osoby, które nigdy nie miały do czynienia z teatrem. Za pomocą narzędzi artystycznych Krétakör próbuje rozwiązywać realne problemy związane z rasizmem, wykluczeniem, przemocą, kryzysem ekonomicznym, alkoholizmem, korupcją. Czym jest działalność zespołu Árpáda Schillinga - sztuką, aktywizmem, socjologią stosowaną, pedagogiką czy zbiorową psychoterapią? Która z tych sfer wygrywa w jego działaniach i czy rzeczywiście teatr może sprowokować zmianę społeczną?

***

program wydarzeń kontekstowych:

9 grudnia, godz. 18 / Sala Prób (3. piętro)

"Krétakör - teatr w działaniu" - wykład Romana Pawłowskiego

9-15 grudnia, godz. 12 - 20 / Sala Prób (3. piętro)

"Krétakör. Teatralne gry wspólnotowe" - prezentacje dokumentacji prac zespołu

w ramach programu # nie jesteś mi obojętny także:

13-15 grudnia w godz. 14-22 / Tuba w Holu Głównym

"This is Exchange" - instalacja Tino Sehgala

---------------------------

Krétakör "Korrupció"

scenariusz i reżyseria: Márton Gulyás

opracowanie muzyczne: Marcell Dargay

teksty: Gábor Schein, János Térey, Mátyás Varga, Péter Závada

występują: Emőke Kiss-Végh, Natasa Stork, Enikő Börcsök, Tamás Ördög, Sándor Terhes, Balázs Benő Fehér, János Koós, Eszter Bánfalvi, Máté Tóth, Piroska Mészáros

muzycy: Marcell Dargay, Keve Ablonczy, Mátyás Ölveti, Márton Papp, Tamás Zétényi, Benő Fehér, Flóra Matisz, Dia Kiss, Krisztina Lahucsky, Emese Török

inspicjent: Boronkay Soma

technika: Éltető András

dźwięk: Bartha András

kierownictwo produkcji: Potyondi Rita Linda

asystentka produkcji: Salamon Eszter

kostiumy: Kalicz Klára

w spektaklu wykorzystano motywy muzyczne autorstwa: Charles Gounod, Ferenc Erkel, Franz Schubert, Róbert Lovas, Flóra Matisz, Iván Szenes oraz Kálmán Vándor

a także cytaty z: Aaron Sorkin, Endre Ady, Beau Willimon, István Bibó, Sándor Csányi, David Chase, Péter Esterházy, Vince Földiák, Tamás Fritz, Newell Gabe, Károly Grósz, Günter Grass, Henrik Ibsen, Gyula Horn, László Kéri, Zoltán Kovács, János Lázár, Ludwig Wittgenstein, Michel Houellebecq, Zsolt Nógrádi, Viktor Orbán, Attila Ószabó, Géza Ottlik, Johann Pachelbel. apostle Paul, Péter Polt, László Puch, Terence Winter, József Torgyán, László Tőkés, Ulrike Meinhof, Éva Vajda.

specjalne podziękowania dla: András Becker, Tamás Bodoky, Péter Horgas, Vince Földiák, Csaba Mikó, Gáspár Papp, Árpád Schilling oraz Adrienn Zubek.

premiera: 7 października 2013 roku w Budapeszcie

***

Krétakör "Korrupció"

spektakl

kiedy: 14.12., g. 20

gdzie: Sala Wielka

cena biletu: 20 zł (ulgowy), 30 zł (normalny)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji