Artykuły

Warszawa. Kiedyś Janda, teraz Młodzi!

W ostatnich sezonach do Powszechnego publiczność chodziła przede wszystkim "na Jandę". Teraz magnesem może być nowa dramaturgia i młodzi reżyserzy.

To nie przypadek, że najbliższe premiery Teatru Powszechnego przygotowują reżyserzy z pokolenia 30-latków: Remigiusz Brzyk, Małgorzata Bogajewska, Iwona Kempa, Tomasz Man. To nie przypadek, że repertuar zdominuje młoda dramaturgia, m.in: "Dotyk" Marka Modzelewskiego i "Śmieci" Krzysztofa Bizio. Remigiusz Brzyk wystawia co prawda "Małego Biesa" Fiodora Sołoguba - powieść z 1905 r., ale w nowej adaptacji przygotowanej przez młodego dramaturga Michała Walczaka. Dyrektor teatru Krzysztof Rudziński widzi, że przyszedł dobry czas na młodą dramaturgię, i uważa, że nie można tego bagatelizować. Z myślą o nowych tekstach uruchomił Garaż Poffszechny w dawnej pracowni krawieckiej. Postanowił też dać szansę reżyserom, którzy już zaistnieli w Polsce, a na warszawskie sceny dotąd nie trafili. Remigiusz Brzyk i Iwona Kempa będą mieli w Powszechnym swoje stołeczne debiuty.

Skąd ta zmiana wizerunku Teatru Powszechnego? Dyrektor Rudziński nie ukrywa, że to w pewnym sensie konsekwencja odejścia Krystyny Jandy, która otwiera właśnie swój prywatny teatr w dawnym kinie Polonia przy Marszałkowskiej. - Musimy odnowić repertuar, nie mamy już spektakli z jej udziałem, które niewątpliwie przyciągały widzów, jak np. "Shirley Valentine". Ale nie będziemy oczywiście odmładzać się na siłę - wyjaśnia Krzysztof Rudziński. - Sam jestem ciekawy, jak te propozycje odbierze nasza publiczność. Najbliższa premiera "Dotyku" w Garażu Poffszechnym już w sobotę.

Młodzi w Powszechnym

Małgorzata Bogajewska reżyseruje "Dotyk" Marka Modzelewskiego, premiera - 22 października

Remigiusz Brzyk wystawia "Małego Biesa" Fiodora Sołoguba w adaptacji Michała Walczaka - premiera - 23 października

Iwona Kempa sięga po "Dzień Walentego" Iwana Wyrypajewa - premiera - 6 listopada

Tomasz Man reżyseruje "Śmieci" Krzysztofa Bizio - premiera - 17 listopada

Na zdjęciu: Próba "Małego biesa" w reż. Remigiusza Brzyka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji