Artykuły

Poznań. "Listy na wolność" i inne Rewolucje w Nowym

- Wszyscy wiedzą, co zrobiłam i że siedzę - mówi jedna z bohaterek reportażu "Finansówki" opublikowanego niedawno w "Dużym Formacie". Z tych historii narodził się też teatralny projekt, który zobaczymy w Teatrze Nowym w piątek i w sobotę o godz. 19.30. To część projektu Wielkopolska: Rewolucje. Jego druga edycja dobiega właśnie końca.

Tytuł niezwykłych spotkań w Teatrze Nowym to "Listy na wolność". Spektakl, który zobaczymy w piątek i w sobotę o godz. 19.30 na Trzeciej Scenie, powstał dzięki osobistym wyznaniom więźniarek z aresztu w Lesznie. Przez kilka tygodni spotykali się z nimi reporterzy "Gazety" - Włodzimierz Nowak, Justyna Pobiedzińska i Mirosław Wlekły, a także fotografka Agata Grzybowska. Tekstowo-fotograficzny zapis ich rozmów to część projektu Wielkopolska: Rewolucje. Jego druga edycja dobiega właśnie końca.

W ramach Rewolucji od dwóch lat znani artyści - zajmujący się filmem, teatrem, muzyką, a nawet modą i designem - wyjeżdżają do niewielkich wielkopolskich miejscowości, by tam pracować z mieszkańcami. - Ten rodzaj pracy, w której równie ważny jest proces społeczny co artystyczny eksperyment, to wielka luka w polskiej sztuce - uważa Agata Siwiak, kuratorka projektu. Całość powstała dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu i inicjatywie "Budzik Kulturalny. Program działań promujących i aktywizujących kulturę Wielkopolski". Pierwsza edycja Rewolucji odbyła się w ubiegłym roku, a jej efekty twórcy zaprezentowali także w Poznaniu. Podobnie będzie i w tym roku.

We wtorek 10 grudnia na Scenie Nowej Teatru Nowego (godz. 19.30) czeka nas druga odsłona Rewolucji - pokaz spektaklu "Lepiej tam nie idź", który Michał Borczuch, jeden z najzdolniejszych reżyserów teatralnych młodego pokolenia, przygotował w Szamocinie wspólnie z dziećmi z miejscowego domu dziecka i z Teatru Stacja Szamocin. Dziecięcy aktorzy rozgrywają na scenie symboliczną walkę dobra ze złem, wcielając się w rozmaite potwory - szalone, dziwne, piękne, a czasem przerażające. Sami wykonali scenografię zaprojektowaną wspólnie z Dorotą Nawrot. Na scenie dzieciom towarzyszą aktorzy krakowskiego Starego Teatru: Marta Ojrzyńska i Krzysztof Zarzecki. Wrześniowa premiera spektaklu została pokazana na Stacji Szamocin - w opuszczonym dworcu, w którym działa teatr prowadzony przez społeczniczkę i artystkę Lubę Zarembińską.

W niedzielę i w poniedziałek Rewolucje zawitają też do Słodowni Starego Browaru: zobaczymy tu projekt "Noce i dnie" [na zdjęciu], przygotowany przez seniorów z Zakrzewa we współpracy z choreografem i tancerzem Mikołajem Mikołajczykiem. Chórzyści z Zespołu Śpiewaczego "Wrzos", działającego przy Domu Kultury "Dom Polski" we wsi Zakrzewo, opowiadają na scenie o swoich życiowych sukcesach i porażkach. Inspiracji szukali w słynnej powieści "Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej. W spektaklu wzięła udział znana poznańska tancerka Iwona Pasińska i aktor Adam Ferency.

Na tym nie koniec Rewolucji: w czwartek 19 grudnia w Filharmonii Poznańskiej zabrzmi koncert, którego duchem sprawczym jest Marcin Masecki - znany artysta eksperymentator, niepokorna osobowość polskiej muzyki improwizowanej, inteligentnie przetwarzający i łączący z humorem rozmaite muzyczne gatunki. W wielkopolskim projekcie Maseckiego wsparła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Słupcy. Specjalnie dla niej artysta napisał "Symfonię nr 1 na orkiestrę dętą".

Podczas poznańskiego wieczoru w auli UAM, zatytułowanego "Rozmowa z medium", oprócz tego utworu usłyszymy też nową wersję "Wolności" Marcina Maseckiego, kompozycji stworzonej na zamówienie Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego dla Warszawskiej Grupy "Cellonet".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji