Artykuły

Łódź. Aktorki dla przedszkolaków

Dyplomantki z PWSFTViT wcielają się w postaci z dziecięcych bajek i pokazują przedszkolakom, że czytanie może być świetną zabawą. Półka z książkami do wypożyczeń, rysowanie ilustracji do bajek i wspólne czytanie z rodzicami - to pomysł Przedszkola Miejskiego nr 124 na wychowanie małych miłośników książek

Kiedy w sali przedszkolnej padają pierwsze słowa bajki Wandy Chotomskiej "Przygody jeża spod miasta Zgierza", wśród trzylatków zapada cisza jak makiem zasiał. Po zakończeniu czytania wybucha za to wrzawa, przedszkolaki chcą podzielić się wrażeniami. - Lubicie jeże? - pyta czytająca dzieciom Marta Goździk. - Tak, ale wolimy żaby! - krzyczą.

Tak wygląda czytanie performatywne, które w przedszkolu przy Cieszyńskiej od listopada organizują dyplomantki PWSFTViT i założycielki fundacji "Teatr Zamiast". Pod skomplikowaną nazwą kryje się zabawa, w trakcie której dzieci słuchają bajek i wierszy, oglądają obrazki i zasypują czytające mnóstwem pytań. - Nasz pomysł przypomina słuchowisko radiowe. Czytamy i inscenizujemy głosem postać z bajki. Kiedy czytamy bajkę o jeżu ze Zgierza, towarzyszy nam pluszowy jeż - mówi Małgorzata Jarczewska z teatru Zamiast. W trakcie spotkania dzieci niemal nie wypuszczają piszczącej zabawki z rąk. - Rekwizyty przydają się wtedy, kiedy czytamy dla 3-latków. Małym dzieciom trudno jest się skupić na początku, ale potem okazuje się, że zapamiętują wszystkie szczegóły bajek.

Przyszłe aktorki czytały "Ptasie Radio" Tuwima, wiersze o zwierzętach Brzechwy, "Misia Paddingtona", bajki Jerzykowskiej i Chotomskiej. - Na kolejnych spotkaniach pokażemy przedszkolakom pacynki, kukły, lalki. Będzie to pretekst, żeby opowiedzieć o tajemniczych zakamarkach teatru - dodaje Małgorzata Goździk.

Dyrektorka przedszkola Elżbieta Szmaglińska nie ukrywa, że czytanie performatywne to inicjatywa, która ma na celu zastąpić zajęcia dodatkowe, na które brakuje w przedszkolach pieniędzy. - Rodzice wspaniale włączyli się do naszej akcji i czytali dzieciom - opowiada. - Dla maluchów książka przestaje być przedmiotem, staje się historią do opowiedzenia. Mamy przedszkolną półkę, z której można wypożyczać bajki. Co miesiąc czytamy inną książeczkę i robimy do niej ilustracje.

Fundacja "Teatr Zamiast" organizuje również czytania performatywne dla dorosłych w łódzkich bibliotekach. Latem w ramach akcji "Łódź pełna książek", propagującej czytelnictwo, dyplomanci "Filmówki" czytali w parkach, na dziedzińcach fabryk i na skwerach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji