Artykuły

Kabaret liryczny

Warszawski Teatr Dramatyczny należał do nielicznych w stolicy pracujących w wakacje. Na dodatek w tym ogórkowym okresie wystąpił z premierą. I to jaką!

Grupa młodych aktorów wspomagana przez Edytę Jungowską i Pawła Tucholskiego (jednego z laureatów Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu) stworzyła niezwykłe widowisko. Nazwała je Teatrzykiem Dramatyczniusieńkim. W tym to teatrzyku Łukasz Kos wyreżyserował teksty i muzykę Dariusza Rzontkowskiego. Spektakl ma tajemniczy tytuł - "Za-Zum". To dziwne słowo w języku starogreckim znaczy po prostu mnożenie absurdu.

Pracujący w reklamie tekściarz Dariusz Rzontkowski pisze tym razem nie dla chleba, lecz dla przyjemności. Stworzył lekkie, dowcipne teksty po tym, co piszczy we współczesnej rzeczywistości. Teksty złośliwe i inteligentne. Biczem satyry smaga wszystko. Od disco polo po Gustawa Holoubka.

Całość przepleciono umiejętnie piosenkami Jeremiego Przybory i Jacquesa Brela w tłumaczeniu Wojciecha Młynarskiego. Powstał z tego kolaż kabaretu literackiego w stylu niezapomnianego Kabaretu Starszych Panów. Nie ma w nim na szczęście ślepego naśladownictwa, lecz tęsknota za tym, co dobre i piękne. Jest nawiązanie do niedościgłych wzorców. Jeśli do tego wszystkiego dołączy świeże, dobre aktorstwo młodych artystów, to musi powstać interesujący spektakl. I tak się stało.

Aktorzy grają ze znawstwem lirycznego materiału i scenicznym smakiem. Proponują widzowi surrealistyczną zadumę nad życiem i światem. Przedstawienie ma rytm i odpowiednie tempo. Staje się lirycznym kabaretem. Znakomicie gra i prezentuje się Marcin Dorociński (który zdążył już zabłysnąć w telewizyjnym serialu "Miasteczko"). Dobrymi warunkami sceniczno-wokalnymi popisać się mogą panie: Agnieszka Kotlarska i Sybilla Kostek. Mistrzowski popis wokalno-estradowy zaprezentowała występująca gościnnie Edyta Jungowska.

Autor tekstów, aktorzy, reżyser i orkiestra stworzyli naprawdę interesujące widowisko. Trochę w nim teatru i sporo lirycznego kabaretu. A wszystko to dało stylistyczną całość. Warto to widowisko obejrzeć.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji