Artykuły

Kraków. Na 70. urodziny Krystiana Lupy

Z okazji urodzin Krystiana Lupy Ninateka prezentuje jego spektakle, poglądy na sztukę oraz istotne konteksty.

Mistrz, klasyk, szaman. Bez jego "Lunatyków", "Braci Karamazow" czy "Wymazywania" trudno wyobrazić sobie historię polskiego teatru ostatnich czterech dekad. Wielu krytyków i teatrologów próbuje znaleźć najbardziej trafne słowa na określenie tego artysty - oryginalnego, niezależnego i nieprzewidywalnego. Często wydaje się młodszy od wielu swoich uczniów, których wykształcił. Wymyka się kategoryzowaniu, kwestionuje siebie, stale eksperymentuje. Aż trudno uwierzyć, że 7 listopada kończy 70 lat!

Z okazji urodzin Krystiana Lupy prezentujemy zasoby NINATEKI - jego spektakle, poglądy na sztukę oraz istotne konteksty.

Seans z "Wymazywaniem" na podstawie powieści jednego z najważniejszych dla niego autorów, austriackiego prozaika Thomasa Bernharda, to możliwość obejrzenia jednego z najważniejszych w ostatnich latach spektakli Lupy w znakomitej realizacji Adama Sikory. To kilkugodzinne przedstawienie z udziałem m.in. Mai Komorowskiej, Piotra Skiby i Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jest próbą zmierzenia się z mroczną, niewygodną przeszłością, której nie można wymazać.

Przypominamy o dwóch ostatnio zrealizowanych spektaklach Krystiana Lupy - "Poczekalni.0" (2011) oraz "Mieście Snu" (2012) na podstawie powieści Alfreda Kubina - ten niezwykły spektakl pokazujemy we fragmencie pokazu aktu I, który odbył się w Teatrze Dramatycznym oraz relacji z premiery w paryskim Théâtre de la Ville.

Na wyjątkowy świat Krystiana Lupy składają się też jego fascynacje literackie i muzyczne. Szczególnie ważną rolę w jego twórczości odegrała literatura austriacka. Do grona jego ulubionych pisarzy należą m.in. Robert Musil, Hermann Broch, Thomas Bernhard czy Alfred Kubin. Polecamy audycję radiową z cyklu Finezje literackie, poświęconą jednej z najważniejszych dla Lupy powieści - "Lunatykom" Hermana Brocha.

Muzyka jest dla Lupy "porządkiem czasoprzestrzeni, dzięki któremu człowiek czuje się pewniejszy, silniejszy". Jednym z najbliższych mu współczesnych kompozytorów, z którym wielokrotnie współpracował jest Paweł Szymański. W NINATECE znajdują się rejestracje jego utworów wykonane podczas organizowanego w 2006 roku przez NInA Festiwalu Muzyki Pawła Szymańskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji