Artykuły

Dziwki i kapitalizm

Już dzisiaj w Operetce Wrocławskiej zobaczymy najnowszą wrocławską inscenizację słynnej "Opery za trzy grosze", napisanej przez Bertolta Brechta opowieści o londyńskim gangsterze Mackie Majchrze ze znakomitymi songami Kurta Weilla.

To pierwszy spektakl przygotowany przez Wojciecha Kościelniaka na deskach tego teatru, od kiedy jest on dyrektorem artystycznym operetki.

Wojciech Kościelniak długo przymierzał się do wyreżyserowania tej sztuki. Nad piosenkami Weilla pracował w szkole aktorskiej, ale po raz pierwszy ma szansę zrobienia "Opery..." w całości. - Mam ogromną tremę - przyznaje reżyser. - Ale wszystkie osoby, które pracowały ze mną, dały maksimum z siebie. Nie można nikomu odmówić serca do walki.

Światowa prapremiera "Opery za trzy grosze" miała miejsce w 1928 r. w Berlinie. Spektakl okazał się przebojem sezonu. Tworząc ją, Brecht i Weill oparli się na "Operze żebraczej" Johna Gaya i Johna Papuscha z XVIII w. - satyrze na ówczesną operę włoską. Młodzi twórcy (Brecht miał wówczas 30, a Weill 28 lat) postanowili wykorzystać historię o mieszkańcach londyńskiego półświatka: gangsterach, dziwkach i żebrakach, aby ostro skrytykować drapieżny kapitalizm końca lat 20. ubiegłego wieku z jego szaleńczą pogonią za pieniądzem i odrzuceniem takich wartości, jak miłość czy uczciwość.

Na scenie oprócz aktorów Teatru Muzycznego zobaczymy także artystów wybranych w castingu, m.in. Katarzynę Groniec, Konrada Imielę, Mariusza Kiljana i Cezarego Studniaka. Libretto i songi przetłumaczył Roman Kołakowski, kierownictwo muzyczne powierzono Piotrowi Dziubkowi, scenografię stworzył Grzegorz Policiński, a kostiumy - Elżbieta Dyakowska.

BOHATEROWIE

Macheath, czyli Mackie Majcher

W spektaklu grają go zamiennie Konrad Imiela (na zdjęciu) i Kuba Szydłowski. Gangster i kobieciarz. Ściąga na siebie kłopoty poślubiając Polly, córkę szefa żebraków Peachuma. W gronie przyjaciół ma jednak szefa policji "Tygrysa" Browna, pomagają mu także jego byłe kobiety.

Polly, córka Peachuma

Grają ją zamiennie Karolina Adamczyk (na zdjęciu) i Bogna Woźniak. Ładna, niegłupia i zdecydowana, potrafi trzasnąć pięścią w stół, by postawić na swoim. Zbuntowana przeciwko ojcu, wychodzi za maż za Mackiego, nie zważając na konsekwencje.

Jonatan Jeremiasz Peachum, szef żebraków

Gra go Cezary Studniak (na zdjęciu). Bezwzględny i porywczy, bije żonę i wykorzystuje pracujących dla niego żebraków. Dostaje szału na wiadomość, że jego córka wyszła za Mackiego. Aby zemścić się na nim, przekupuje nawet prostytutki, z których usług korzysta Majcher.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji