Artykuły

Gdańsk. Zbliżenia w synagodze i Miniaturze

Czy to przypadek, że najwięcej szewców pochodziło z narodu wybranego? Dlaczego kobiety tak bardzo lubią buty? Odpowiedzi na te pytania usłyszymy na Festiwalu Kultury Żydowskiej Zbliżenia, który odbędzie się w Gdańsku od 4 do 6 października.

Wydarzenie jest okazją do przypomnienia obyczajów, obrzędów, wysłuchania wykładów z zakresu kultury żydowskiej. W ramach festiwalu czeka nas premiera spektaklu "Tuwim or not Tuwim"

Wśród gości festiwalu będzie m. in. Tomasz Krakowski - ekspert z dziedziny religii żydowskiej oraz starożytnych i średniowiecznych pism żydowskich, wieloletni edukator Gminy Żydowskiej w Warszawie, Monika Bahyrycz - absolwentka hebraistyki i nauk politycznych, obecnie doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego, badaczka historii idei oraz filozofii polityki. W pracy doktorskiej analizowała współczesne implikacje postsyjonizmu, zajmuje się też życiem społeczno-politycznym Izraela. Spotkamy też rabina Boaza Pasha, który urodził się w Jerozolimie i jest absolwentem Joseph Straus Rabbinical Seminary. Zajmuje się Kabałą i filozofią żydowską, jest autorem książki poświęconej naukom i doktrynie kabalistycznej rabina Aschalaga.

Pomysłodawcą i kierownikiem merytorycznym wydarzenia jest Marek Brand, teatrolog, dramaturg, reżyser, aktor i prozaik, twórca autorskiego Teatru "Zielony Wiatrak" działającego w Trójmieście od 1994 roku.

Będziemy też uczestniczyć w dwóch prapremierach. W sobotę, 5 października, o godz. 20 zobaczymy premierę filmu dokumentalnego "W cieniu wielkiej synagogi" opowiadającego o codziennym życiu przedwojennych Żydów mieszkających w Gdańsku. Film w reżyserii Andrzeja Dudzińskiego z autorską muzyką Ignacego Jana Wiśniewskiego, wypełniają komentarze i opowieści Mieczysława Abramowicza. O godz. 21 organizatorzy wydarzenia zapraszają na spotkanie z twórcami filmu.

Następnego dnia, w niedzielę 6 października czeka nas prapremiera spektaklu "Tuwim or not Tuwim" opartego na twórczości polskich pisarzy pochodzenia żydowskiego. Usłyszymy przeboje. takich autorów jak: Julian Tuwim, Henryk Wars, Marian Hema, Emalnuel Szlechter, Andrzej Włast, Antoni Słonimski, czy Konrad Tom. Spektakl odbędzie się w Miejskim Teatrze Miniatura (ul. Grunwaldzka 16) w Gdańsku. Reżyserem spektaklu jest Marek Brand, kostiumy i scenografię projektuje Anna Molga.

Festiwal Kultury Żydowskiej Zbliżenia, piątek-niedziela, 4-6 października, Nowa Synagoga Gdańsk ul. Partyzantów 7, Teatr Miniatura, Gdańsk ul. Grunwaldzka 17 wstęp wolny

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji