Artykuły

Kraków. Uroczysty październik w 120-letnim Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Przed nami wielkie święto Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. 21 października 2013 roku ta jedna z najsłynniejszych i najbardziej zasłużonych scen teatralnych w Polsce obchodzić będzie jubileusz 120-lecia działalności!

Uroczystości jubileuszowe zainaugurowane zostaną już w niedzielę 20 października o godz. 12:00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki wernisażem czasowej interaktywnej wystawy multimedialnej "Ogrody Teatru". Tego samego dnia o godz. 17:00 na Dużej Scenie Teatru odbędzie się także uroczyste spotkanie Krakowskiego Salonu Poezji. Natomiast w dniu 21 października - dokładnie w 120 rocznicę otwarcia Teatru, na Dużej Scenie o godz. 19:00 odbędzie się premiera ostatniej sztuki Sławomira Mrożka "Karnawał, czyli pierwsza żona Adama" w reżyserii Bogdana Cioska. Przed spektaklem, od godz. 18:00 w Foyer Teatru zobaczyć będzie można wystawę plakatów teatralnych z archiwum Teatru.

Życzymy sobie i Państwu kolejnych 120 lat świetnych spektakli! A oto te z nich, które można zobaczyć u nas w październiku:

DUŻA SCENA:

Maskarada

4, 5, 6 października, godz. 19:00

Rewelacyjnie przyjęty, "zachwycający" , "pociągający i dopracowany", "przywracający wiarę w teatr" spektakl Nikołaja Kolady - jednego z najwybitniejszych współczesnych dramatopisarzy i reżyserów rosyjskich (Marylin Mongoł, Gąska, Martwa królewna). Maskarada, porównywana często do Szekspirowskiego Otella, to pasjonująca, pełna intryg i niespodziewanych zwrotów akcji, a zarazem bardzo przejmująca opowieść o miłości, zatraceniu, obsesji zdrady i tragicznej pomyłce. Wszystko to w doborowej obsadzie i prawdziwie mistrzowskiej reżyserii i oprawie wizualnej, która zapiera dech!

*

Chory z urojenia

8 października, godz. 11:00 i 19:00 oraz 9 października, godz. 11:00.

Jedna z największych gwiazd teatru, filmu i kabaretu Andrzej Grabowski tym razem w roli najsłynniejszego Molierowskiego hipochondryka i w towarzystwie najwybitniejszych artystów naszego Teatru. Dwie godziny nieustającej zabawy i komizmu najwyższej próby. Nie bez przyczyny spektakl ten od ponad dziesięciu lat cieszy się niesłabnącą popularnością i we wtorek 8 października o 19:00 zagrany zostanie dokładnie po raz 300!!!

*

Ziemia Obiecana

10, 11, 12 października, godz. 18:30.

Czy dzieło Reymonta można zatańczyć i zaśpiewać? Okazuje się, że tak! Muzyczna opowieść o trzech przyjaciołach, pragnących za wszelką cenę zrobić karierę w biznesie, z orkiestrą grającą na żywo, porywającymi rytmami i wpadającymi w ucho songami w znakomitych wykonaniach najlepszych artystów naszego Teatru. Tego nie można przegapić!

*

PREMIERA: Karnawał, czyli pierwsza żona Adama, Sławomir Mrożek, reż. Bogdan Ciosek

21, 22, 23, 26, 27 października, godz. 19:00.

Napisany po dwunastu latach milczenia i jak się okazało niestety ostatni dramat wybitnego autora, to sztuka przede wszystkim o miłości, łącząca konwencję lekkiego wodewilu i misterium. Poważny ton dramatu współistnieje tu bowiem z charakterystycznym dla Mrożka poczuciem humoru. Akcja rozgrywa się w Raju, dokładnie 29 czerwca, a więc w dniu urodzin autora. Wśród postaci są Ewa, Małgorzata, Adam, Goethe, Prometeusz, a także tytułowa pierwsza żona Adama o tajemniczym imieniu Lilith. Pojawia się również reprezentant Boga w postaci biskupa oraz... sam szatan.

*

Pułapka na myszy

29 października, godz. 19:00 oraz 30 października godz. 11:00.

Nieśmiertelna opowieść królowej kryminału Agathy Christie w brawurowej inscenizacji królowej reżyserii teatralnej i kabaretowej - Olgi Lipińskiej. W podmiejskim pensjonacie w tajemniczych okolicznościach giną kolejni goście, atmosfera gęstnieje z minuty na minutę, a spektakl trzyma w napięciu aż do ukłonów. Gwarantowana rozrywka, rewelacyjne kreacje aktorskie i doskonałe angielskie poczucie humoru!

*

SCENA MINIATURA:

Cosi, gdziesi, kajsi, ktosi...z Wesela Stanisława Wyspiańskiego

9 i 10 października, godz. 19:00

Aż do tej pory tekst "Wesela" nie doczekał się jeszcze tak odważnego tuningu, łączącego monodram i koncert rockowy w jeden, elektryzujący i niepowtarzalny performans. Sławomir Maciejewski staje się wodzirejem i zaprasza na wesele, na którym nie będzie jednak pary młodej, druhen i członków rodzin nowożeńców. Będzie za to wódka, która tak jak treść spektaklu potrafi wywołać beztroski śmiech, który chwilę potem więźnie w gardle kiedy przełknie się jej gorzki smak. Będzie także orkiestra weselna w postaci zespołu rockowego, wykonującego muzykę autorstwa Bartosza Chajdeckiego - jednego z najbardziej uzdolnionych kompozytorów młodego pokolenia, twórcy oprawy muzycznej do serialowego hitu TVP "Czas Honoru". Serdecznie zapraszamy do przyjęcia zaproszenia, gdyż to wesele, choć niekonwencjonalne, bez gości się z pewnością nie obejdzie!

*

Udręka życia

12, 13 października, godz. 19:00

Groteskowa tragikomedia dramatopisarza izraelskiego, uznanego za największe odkrycie ostatnich lat. Niezwykle wzruszająca i równie zabawna opowieść o starzejącym się małżeństwie w doborowej obsadzie wybitnych artystów naszego Teatru - Anny Tomaszewskiej, Radosława Krzyżowskiego oraz Tomasza Międzika.

Obcy

15, 16 i 17 października, godz. 19:00

Słynne dzieło Alberta Camusa pierwszy raz na polskiej scenie teatralnej! W opartej na świetnym pomyśle autorskiej adaptacji scenicznej Anny Smolar mamy szansę wziąć udział w pasjonującym odkrywaniu przyczyn tajemniczego zabójstwa dokonanego przez głównego bohatera. W rolach głównych słynni artyści teatru i filmu - Agnieszka Judycka, Grzegorz Mielczarek i Radosław Krzyżowski.

*

Przebudzenie

24, 25 października, godz. 19:00

Sensacyjna fabuła i mnożące się zagadki to największe zalety świetnie skonstruowanej i przez cały czas trzymającej w napięciu sztuki Shelagh Stephenson - dramatopisarki brytyjskiej, znanej widzom polskim ze znakomitej Pamięci wody. Dramat w sugestywny sposób wciąga w sytuację rodziny pragnącej za wszelką cenę rozwikłać tajemnicę zaginięcia ukochanego syna. Zaskakujący zwrot akcji sprawi jednak, że fabuła sztuki potoczy się w zupełnie nieoczekiwanym kierunku

*

W mrocznym mrocznym domu

26 i 27 października, godz. 19:00

Co może wyniknąć ze spotkania po latach dwóch braci, z których jednemu wiedzie się świetnie, a drugiemu - delikatnie mówiąc, kiepsko? Pozornie wydaje się to oczywiste. Ale u amerykańskiego mistrza dramatu psychologicznego Niela LaBute'a nic nie jest oczywiste, a jego sztuka mnoży niedopowiedzenia i zagadki, raz po raz przynosząc zaskakoczenia i trzymając w napięciu do samego końca niczym najlepszy thriller. W rolach głównych - rewelacyjny duet: Grzegorz Mielczarek i Marcin Sianko, którym partneruje młoda, lecz już ciesząca się uznaniem aktorka Karolina Kamińska. Spektakl wyreżyserował twórca obwołany jednym z najciekawszych odkryć młodego teatru ostatnich lat - Marcin Hycnar. Spektakl tylko dla widzów dorosłych!

*

SCENA MAŁOPOLSKIEGO OGRODU SZTUKI:

Za chwilę. Cztery sposoby na życie i jeden na śmierć.

9 i 10 października, godz. 19:00

Za chwilę wydarzy się coś niezwykłego. Za chwilę pięć kobiet wyjawi swoje sekrety, wypowie swoje lęki, wyśpiewa swoje marzenia. Za chwilę obnażą się emocjonalnie i fizycznie...Za Chwilę. Cztery sposoby na życie i jeden na śmierć - równocześnie poruszający i przebojowy spektakl w reżyserii Iwony Kempy uhonorowany Nagrodą Teatralną im. Stanisława Wyspiańskiego za rok 2012. Sztuka Petera Asmussena to prawdziwy koncert na pięć kobiet, brawurowo zagrany i wyśpiewany przez wyśmienite aktorki naszego Teatru. Krok po kroku spektakl wciąga widza w koleje życia bohaterek, których opowieści prowadzą do bulwersującego i niespodziewanego zakończenia.

*

Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o Wojnie Trojańskiej. Spektakl Agaty Dudy - Gracz inspirowany Troilusem i Kresydą Williama Szekspira.

29 i 30 października, godz. 19:00

Nagrodzony Złotym Yorickiem za najlepszą inscenizację Szekspira w sezonie 2012/13, a jednocześnie najbardziej kontrowersyjny spektakl ubiegłego sezonu. Jak zwykle u Dudy-Gracz wybrane wątki i motywy dramatu stanowią jedynie inspirację zarówno dla napisanego od podstaw tekstu, jak i projektowanego według własnych reguł scenicznego świata. W 20 - osobowej obsadzie znajdują się m.in. Dominika Bednarczyk, Anna Tomaszewska, Elżbieta Karkoszka, Cezary Studniak, Tomasz Schimscheiner, Feliks Szajnert i Tomasz Wysocki. Autorami muzyki do spektaklu są nominowana do Fryderyka 2013 w kategorii debiut roku Maja Kleszcz i multiinstrumentalista Wojtek Krzak, którzy także pojawiają się w spektaklu w gościnnych rolach. Spektakl tylko dla widzów dorosłych!

*

SCENA W BRAMIE:

Głowa Pełna Słońca, czyli o czym marzył Yves Montand

4 i 5 października, godz 19:00

Spektakl - recital zrodzony z fascynacji osobą Montanda, jaką żywi do artysty znakomity aktor naszego Teatru - Tadeusz Zięba. W towarzystwie Haliny Jarczyk (skrzypce) i Jacka Hołubowskiego (akordeon), aktor za pomocą fragmentów wspomnień i piosenek Montanda, kreśli urokliwy i sentymentalny portret tego charyzmatycznego artysty. Spektakl opowiada o początkach jego drogi twórczej, przenosząc w fascynujący świat dźwięków i obrazów z młodości artysty, a także o miłości i namiętności, którymi obdarzał on najważniejsze kobiety swojego życia - Edith Piaf i Simone Signoret.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji