Artykuły

Wrocław. Lupa etatowym reżyserem Polskiego

Krystian Lupa, jeden z najwybitniejszych twórców polskiego współczesnego teatru, od 1 października będzie etatowym pracownikiem Teatru Polskiego.

A już wiosną przyszłego roku rozpocznie próby do kolejnego wrocławskiego spektaklu - będzie to "Wycinka" na podstawie powieści Thomasa Bernharda, w której autor opisuje wiedeńskie środowisko artystyczne, skupione wokół Burgtheater (powiedzieć, że krytycznie, to zdecydowanie za mało - Bernhard szydzi z niego z bezlitosną złośliwością).

Dla Lupy "Wycinka" będzie kontynuacją teatralnej eksploracji twórczości Bernharda, z kolei etatowy związek z Polskim - konsekwencją trwającej od dwóch dekad współpracy z Wrocławiem. Jeszcze dłużej, bo początków jego kariery, sięgają związki reżysera z Dolnym Śląskiem - większość jego młodzieńczych przedstawień powstała w jeleniogórskim Teatrze im. C.K. Norwida.

Od prapremiery "Immanuela Kanta" Bernharda w roku 1996 rozpoczęła się stała współpraca reżysera z Teatrem Polskim we Wrocławiu - do repertuaru weszły tam później "Dama z jednorożcem" wg "Hanny Wendling" Hermanna Brocha i "Kuszenie cichej Weroniki" Roberta Musila z 1997 roku, "Azyl" wg "Na dnie" Maksyma Gorkiego z 2003 roku oraz pozostające na afiszu od roku 1999 "Prezydentki" Wernera Schwaba, które do maja 2013 roku zostały pokazane niemal 250 razy, co jest rekordem, jeśli idzie o liczbę zagranych spektakli w inscenizacji Lupy.

"Kuszenie cichej Weroniki" jako samodzielne przedstawienie zostało w nieznacznie zmodyfikowanej obsadzie wznowione w roku 2009 z okazji przyznania reżyserowi we Wrocławiu teatralnego Oscara, czyli Europejskiej Nagrody Teatralnej. We wrześniu 2011 roku w Teatrze Polskim we Wrocławiu podczas Europejskiego Kongresu Kultury odbyła się prapremiera "Poczekalni.0", napisanej przez reżysera na podstawie improwizacji zespołu aktorskiego.

Krystian Lupa jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród teatralnych w Polsce i za granicą, w tym Nagrody im. K. Swinarskiego (1988), nagrody krakowskiej filii Fundacji Kultury Polskiej za całokształt dokonań artystycznych (1991), Nagrody im. L. Schillera za wybitne osiągnięcia w dziedzinie reżyserii (1992) oraz licznych laurów na festiwalach krajowych i zagranicznych. Dla wielu przedstawicieli młodego pokolenia jest artystycznym mistrzem. Powszechnie uważa się go za najwybitniejszego twórcę teatru w Polsce i na świecie. Wspomniana Europejska Nagroda Teatralna jest potwierdzeniem jego renomy.

W najbliższych latach reżyser będzie pracował niemal wyłącznie za granicą - w Austrii, Hiszpanii, Szwajcarii, Chile czy Rosji. Teatr Polski we Wrocławiu będzie najprawdopodobniej jedyną polską sceną, na której zrealizuje swoje przedstawienie w tym czasie. Ale premiera "Wycinki" to niejedyny plan związany z obecnością Lupy we Wrocławiu - kolejnym projektem jest oddanie dla jego spektakli przestrzeni Dworca Świebodzkiego, jeszcze innym - filmowa rejestracja "Prezydentek".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji