Artykuły

Legnica. Minifestiwal teatralnych opowieści lokalnych "Lokersi"

Teatry z Katowic, Łodzi i Cieszyna zaprezentują swoje lokalne opowieści sceniczne podczas trzydniowego przeglądu teatru miejsca, który odbędzie się w dniach 11-13 października.

"Lokersi - przegląd spektakli miejsca" to minifestiwal lokalnych opowieści teatralnych z różnych regionów Polski uzupełniony pokazami filmów i koncertem, który przygotował na swoich scenach legnicki Teatr Modrzejewskiej dzięki finansowemu wsparciu Narodowego Centrum Kultury (50 tys. zł).

- Gdy w 2000 roku zrealizowaliśmy "Balladę o Zakaczawiu" nie spodziewaliśmy się, że stanie się ona inspiracją dla innych teatrów, a nurt spektakli opowiadających lokalne historie rozleje się po całej Polsce. Tak się jednak stało. Mamy zatem powód do dumy i okazję do pierwszej prezentacji dorobku tego nurtu w festiwalowej formule i w miejscu, gdzie się to zaczęło - zauważył podczas czwartkowego (26 września) spotkania z dziennikarzami szef legnickiej sceny Jacek Głomb (na zdjęciu).

W zasadniczej części programu legnickiego przeglądu są trzy prezentacje teatralne: "Piąta strona świata" Teatru Śląskiego w Katowicach w adaptacji i reżyserii Roberta Talarczyka (11 października, g. 19 na Scenie Gadzickiego), "Kokolobolo, czyli opowieść o przypadkach Ślepego Maksa i Szai Magnata" Teatru Nowego z Łodzi w reżyserii Jacka Głomba (12 października, g.17 na Scenie na Nowym Świecie) oraz "Bolko Kantor" Teatru CST z Cieszyna wg scenariusza i w reżyserii Bogusława Słupczyńskiego (13 października, g.19 na Scenie Gadzickiego).

Prezentacjom spektakli towarzyszyć będą wydarzenia odbywające się w teatralnej Caffe Modjeska: koncert Olgi Chojak "Pieśni odzyskane" (11.10. g. 21), projekcja dokumentalnego filmu Katarzyny Dąbkowskiej "Kokolobolo - opowieść o powstawaniu spektaklu" połączona z promocją książki Katarzyny Knychalskiej "Kokolobolo. Dziennik z sali prób" (12.10. g. 17) oraz pokaz filmów animowanych "Opowieści pogranicza" zrealizowanych przez Ośrodek Pogranicze z Sejn, które zaprezentuje jego szef Krzysztof Czyżewski (13.10. g.16).

- Ważne jest, by artysta kochał miejsce, w którym działa i aby dawał artystyczne świadectwo tego faktu. Teraz będziemy mieli okazję przedstawić efekty tego działania legnickiej publiczności, która wyraźnie polubiła nasze różnorodne festiwalowe prezentacje - dodał Głomb.

Karnet na trzy festiwalowe spektakle teatralne kosztuje 100 zł (ulgowy 65 zł). W sprzedaży są także bilety na pojedyncze przedstawienia.

Legnicki przegląd realizowany jest w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Kultura - Interwencje".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji