Artykuły

Gdańsk. Szkoła Dramatu: "Sztuka jako zadanie"

Szkoła Dramatu: "Sztuka jako zadanie" to cykl dwudniowych spotkań, które poprowadzą dramatopisarze Anna Wakulik i Artur Pałyga.

HARMONOGRAM:

4 zjazdy weekendowe (od października do grudnia):

5 - 6.10.2013

19 - 20.10.2013

23 - 24.11.2013

30.11 - 1.12.2013

To cykl dwudniowych spotkań, które poprowadzą najbardziej uznani dramatopisarze polscy. Pierwszą edycję koordynowały: Małgorzata Sikorska-Miszczuk i Magda Fertacz. W tym roku zajęcia poprowadzą: Anna Wakulik i Artur Pałyga. Przez trzy miesiące (październik- grudzień) pod okiem wybitnych specjalistów koordynowane będą prace nad nowymi dramatami, które w grudniu zaprezentujemy publiczności. Zajęcia będą obejmowały pisanie na zadany temat, twórcze przetwarzanie poleceń. Ćwiczenia, w jaki sposób zrealizować zamówienie, a jednocześnie napisać taki tekst, jaki by się chciało. Portretowanie tekstem. Zamykanie życia postaci w formie dramatycznej. W efekcie warsztatów uczestnik może, ale nie musi, napisać sztukę na zadany temat. Będziemy rozmawiać, czytać, odczytywać sobie nawzajem swoje teksty i rozmawiać.

W grudniu prezentacja efektów pracy warsztatowiczów, zakładana publikacja internetowa.

KOSZT: 50zł/zjazd

ZAPISY POD ADRESEM: teatr@klubzak.com.pl

Prowadzący warsztaty:

Anna Wakulik - urodziła się w Gdańsku. Absolwentka Szkoły Dramatu przy Teatrze na Woli (2011) i Instytutu Kultury Polskiej UW. Uczestniczka International Residency w The Royal Court Theatre w Londynie (2011) i Forum of Young European Playwrights w Wiesbaden (2012). Finalistka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2010 (słuchowisko na podstawie tekstu "Krzywy Domek" zostało wyprodukowane przez Teatr Polskiego Radia) i Metafor Rzeczywistości 2009, laureatka konkursu dramaturgicznego Teatru Wybrzeże i "Szukamy polskiego Szekspira" ośrodka ASSITEJ. Laureatka Internationaler Journalistenpreis 2009 i Nagrody Dziennikarzy konkursu Metafory Rzeczywistości 2012 za sztukę "Zażynki" (prapremiera w reżyserii Katarzyny Kalwat odbędzie się w Teatrze Polskim w Poznaniu 30 listopada 2012). W latach 2006-2009 rzecznik prasowy Teatru Atelier im. A. Osieckiej w Sopocie. Publikowała w "Dialogu" (sztuki: "Sans Souci", "Elżbieta H.", "Zażynki"), "Die Welt" i "Gazecie Wyborczej". Premiera jej najnowszej sztuki "A Time to Reap" w tłumaczeniu Catherine Grosvenor odbędzie się 27 lutego w The Royal Court Theatre w Londynie.

Artur Pałyga - urodził się na pograniczu polsko-ukraińskim, dzieciństwo spędził na pograniczu polsko-czesko-słowackim. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim i studium nauczycielskiego ze specjalizacją wychowanie muzyczne. Był autorem punkowych piosenek i wokalistą. Zadebiutował w 1988 roku opowiadaniem opublikowanym w "Na Przełaj". Rok później rozpoczął pracę jako dziennikarz - pisał do prasy lokalnej, ale także do "Rzeczpospolitej", "Odry", "Tygodnika Powszechnego" i dodatku do "Gazety Wyborczej", "Dużego Formatu". Pierwszą jego książką był zbiór reportaży z Białorusi pod tytułem "Kołchoz imienia Adama Mickiewicza". Pisze także wiersze i piosenki. Przez kilka lat należał do teatru amatorskiego Heliotrop w Bielsku-Białej. Obecnie związany jest z lubelską Sceną Prapremier "In Vitro". Jest autorem kilkunastu dramatów, takich jak: "Nic, co ludzkie" (sztuka wystawiona przez Scenę Prapremier "In Vitro" w reżyserii Pawła Passiniego, Piotra Ratajczaka i Łukasza Witta-Michałowskiego w 2008 roku), "Żyd" (dramat miał premierę na scenie Teatru Polskiego w Bielsku-Białej w reżyserii Roberta Talarczyka w 2008 roku), "Turyści" (sztuka wystawiona została przez Teatr Polski w Bydgoszczy w reżyserii Piotra Ratajczaka w 2009 roku), "Wszystkie rodzaje śmierci" (dramaty miał premierę w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie w reżyserii Pawła Passiniego w 2009 roku), "Ostatni taki ojciec" (tekst wyreżyserował Łukasz Witt-Michałowski w 2009 roku na Scenie Prapremier "In Vitro") oraz "Tak wiele przeszliśmy, tak wiele przed nami" (dramat miał premierę w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej w reżyserii Piotra Ratajczaka w 2009 roku). Jest laureatem wielu nagród literackich i dziennikarskich. W 2006 roku wygrał konkurs ogłoszony przez Teatr Polski w Bielsku-Białej - jego sztuka "Testament Teodora Sixta" w reżyserii Roberta Talarczyka miała premierę na deskach tego teatru w 2006 roku, a w 2007 roku zakwalifikowała się do finału Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Za tekst "Nieskończona historia" autor otrzymał nagrodę dziennikarzy i publiczności w konkursie "Metafory Rzeczywistości" (Poznań, 2009). Podczas VIII Festiwalu Prapremier wspólnie z pozostałymi twórcami przedstawienia "Ostatni taki ojciec" Sceny Prapremier "In Vitro" w Lublinie otrzymał nagrodę za spektakl (Bydgoszcz, 2009). Jest też stypendystą Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego. Brał również udział w warsztatach Sztuka Dialogu w Lublinie 2007.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji