Artykuły

Przyszła pora na rewolucje, czyli artyści jadą na wieś

Wezmą w nich udział wezmą dzieci z Szamocina, seniorzy z Zakrzewa, orkiestra dęta ze Słupcy i inni. Pomysł jest taki: świetni artyści, twórcy zajmujący się różnymi dziedzinami sztuki, jadą do wsi i miasteczek i tam podczas warsztatów tworzą wspólnie z mieszkańcami. "Rewolucje" są częścią większego programu "Budzik kulturalny", który - zainicjowany przez Urząd Marszałkowski - ma promować i "budzić" wielkopolską kulturę - pisze Violetta Szostak w Gazecie Wyborczej - Poznań.

Dziś i jutro w Szamocinie koło Chodzieży, w czwartek i piątek w Zakrzewie koło Złotowa - zobaczymy kolejne odsłony projektu "Wielkopolska: Rewolucje". Pierwsza edycja odbyła się w zeszłym roku i zebrała rewelacyjne recenzje.

Pomysł jest taki: świetni artyści, twórcy zajmujący się różnymi dziedzinami sztuki, jadą do wsi i miasteczek i tam podczas warsztatów tworzą wspólnie z mieszkańcami.

- Trzeba przełamać stereotyp, że poza centrum nie ma miejsca na sztukę eksperymentalną, awangardową, a wybitni twórcy chcą pracować jedynie w dużych miastach - mówi Agata Siwiak, kuratorka projektu.

"Rewolucje" są częścią większego programu "Budzik kulturalny", który - zainicjowany przez Urząd Marszałkowski - ma promować i "budzić" wielkopolską kulturę.

W Szamocinie na stacji

Co będzie się działo? W Szamocinie zobaczymy spektakl, który Michał Borczuch, jeden z najzdolniejszych reżyserów teatralnych młodego pokolenia, przygotował wspólnie z dziećmi z miejscowego Domu Dziecka i z Teatru Stacja Szamocin. Na scenie dzieciom będą towarzyszyć aktorzy krakowskiego Starego Teatru Marta Ojrzyńska i Krzysztof Zarzecki.

Spektakl "Lepiej tam nie idź" będzie można zobaczyć dziś i jutro o godz. 18 na Stacji Szamocin - w opuszczonym dworcu, w którym działa teatr prowadzony przez społeczniczkę i artystkę Lubę Zarembińską.

Prosto z Szamocina "Rewolucje" przenoszą się do Zakrzewa. Tancerz i choreograf Mikołaj Mikołajczyk pracuje tam z Zespołem Śpiewaczym "Wrzos", który tworzą seniorzy. To kolejna odsłona ich współpracy, bo już w zeszłym roku w ramach "Rewolucji" zrobili razem spektakl świetnie przyjęty przez publiczność, pokazywali go m.in. na festiwalu Malta i w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Dzięki temu, że ta współpraca tak dobrze się udała, w tym roku seniorzy pójdą krok dalej, wejdą głębiej w opowieść o swoim życiu. - Zmierzą się z pytaniami o podsumowanie życia, jego spełnienie i niespełnienie - zapowiada Agata Siwiak. Inspiracji szukali w "Nocach i dniach" Marii Dąbrowskiej. Seniorów w spektaklu wspierać będą tancerka Iwona Pasińska i aktor Adam Ferency. "Projekt. Noce i dnie" pokazany będzie w Zakrzewie w czwartek i piątek o godz. 18.

Spektakle zobaczymy także w Poznaniu. Szamociński 10 grudnia w Teatrze Nowym, a zakrzewski - 8 i 9 grudnia w Starym Browarze.

Dom kultury zamiast remizy

Rewolucja rozpocznie się jesienią jeszcze w kilku miejscach.

W Słupcy - Marcin Masecki, artysta-eksperymentator, będzie pracował z orkiestrą dętą OSP. Napisze dla niej koncert, który zagrają najpierw w Słupcy, a potem w Filharmonii Poznańskiej (19 grudnia).

W Zarzewie (pow. koniński) stoi niezagospodarowany budynek, miała być tam remiza strażacka, ale mieszkańcy zadecydowali, że chcą zrobić tam domu kultury. Wspierani przez wójta zaczęli remont. - Przyszły dom kultury zostanie zaprojektowany z mieszkańcami w wyniku wspólnych dyskusji, mediacji i pracy - opisują projekt autorzy "Rewolucji.

Także w ramach "Rewolucji" reporter "Gazety" Włodzimierz Nowak poprowadzi warsztaty reportażowe z kobietami osadzonymi w areszcie w Lesznie. Efekty pracy kobiet - teksty i fotografie - zostaną zaprezentowane w czytaniu scenicznym w Teatrze Nowym w Poznaniu z udziałem aktorów teatru (6 grudnia).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji