Artykuły

Pożegnanie: Bogdan Śmigielski (19.09.1929-23.01.2013)

Urodził się w Lublinie 19 września 1929 roku. Był absolwentem Wydziału Filologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W roku 1953 ukończył studia aktorskie w Państwowej Wyższej Szkole Aktorskiej w Krakowie. Debiutował na scenie w tym samym roku w Teatrze Ziemi Pomorskiej w Toruniu rolą Jana Olnicza w sztuce Romana Brandstaettera "Kopernik". Potem grał jeszcze Zawadę w "Maturzystach" Zdzisława Skowrońskiego i Posła w "Balladynie" Juliusza Słowackiego.

Całe życie był niespokojnym duchem. Zmieniał teatry. Szukał swojego miejsca. Chyba go nie znalazł. Wykształcony. Inteligentny. O dużej wiedzy. Trudny w kontaktach z otoczeniem.

W Teatrze Zagłębia w Sosnowcu grał Poetę w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego, Halskiego w "Kobiecie bez skazy" Gabrieli Zapolskiej i Algernona w sztuce Oscara Wilde'a "Brat marnotrawny". W latach 1958-1961 był w Teatrze Klasycznym (dziś Studio) i Rozmaitości w Warszawie za dyrekcji Emila Chaberskiego. Ja byłem tam od lat. Chodził swoimi drogami. Z nikim się nie przyjaźnił. Zamknięty w sobie. Zamyślony. Grał Fryderyka w sztuce Wandy Żółkiewskiej "Złote ręce" o Wicie Stwoszu. Ja też w niej grałem. Mówiliśmy sobie tylko "dzień dobry".

Potem jeszcze jakąś rolę w "Otellu" Szekspira w reżyserii Emila Chaberskiego z Władysławem Surzyńskim w roli Otella i Wandą Majerówną jako Desdemoną. W węgierskiej sztuce "Sto dni małżeństwa" był Mężem i Myśliwym w głośnej sztuce z Mieczysławą Ćwiklińską "Drzewa umierają, stojąc". Krótko pracował w teatrach Dramatycznym i Polskim w Warszawie. Następnie w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, w Częstochowie i w Płocku. Przez jakiś czas bardzo aktywnie działał w Suwałkach w Teatrze na Kresach. Zahaczył o Teatr Ochota Haliny i Jana Machulskich.

W licznych filmach i serialach grywał role epizodyczne. Ostatni raz pojawił się na scenie na początku wieku XXI w Teatrze Studio u dyr. Brzozy jako Kamerdyner w "Amadeuszu" Shaffera. Przygotowywał programy poetyckie. Jeździł z nimi razem z Danutą Nagórną. Reżyserował kilka sztuk. Między innymi w roku 1968 w Teatrze w Jeleniej Górze "Pamiętnik wariata" Gogola, grając w nim główną rolę Popryszczyna. Napisał dwie interesujące książki: "Reduta w Wilnie 1925-1929" i "Teatr Wołyński im. Juliusza Słowackiego 1930-1939". Obie uzyskały bardzo pochlebne recenzje. Prof. dr. hab. Stanisław Salmanowicz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu chwalił i pisał, że praca Bogdana Śmigielskiego oparta została na solidnej podstawie źródłowej.

Ostatnie lata spędził jako pensjonariusz Domu Aktora w Skolimowie. Zmarł w szpitalu miejskim w Piasecznie 23 stycznia 2013 roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji