Artykuły

Duchy Andrzeja Wajdy

YUKIO MISHIMO to największy pisarz japoński, który od dawna fascynował swoją twórczością ANDRZEJA WAJDĘ. Z okazji otwarcia Centrum Kultury Japońskiej w Krakowie (30 bm.), polski reżyser postanowił przybliżyć polskiej publiczności wizję świata mającego swoje korzenie w XII i XIII wieku.

Odwieczne pytania o sens życia, miłość, ludzkie doznania są pretekstem do opisania walki duchów, które wdzierają się w nasze życie i chcą z żywymi załatwić swoje dawne sprawy. Cztery jednoaktówki na nowo przetłumaczone z japońskiego oddają, zdaniem Wajdy, duszę tamtego języka i świata.

W latach 60. jednoaktówki Mishimy prezentował na warszawskiej scenie Tadeusz Łomnicki, ale wówczas widownia przyjęła je bardzo chłodno. Zdaniem Andrzeja Wajdy, uniwersalne pytania stawiane przez japońskiego twórcę dzisiaj brzmią inaczej i są zupełnie inaczej odbierane. Scenografię stworzyła Krystyna Zachwatowicz, muzykę skomponował Stanisław Radwan. Muzyka została rozpisana na wschodnie instrumenty perkusyjne, gongi, talerze. Wszystko to razem sprawia niesamowite wrażenie.

Równie sensacyjnie zapowiada się występ teatru lalkowego z japońskiej wyspy Awaji, gdzie tradycja widowisk lalkowych sięga XVI wieku. Teatr bunraku pozwala widzom oglądać na scenie animatorów lalek. Na scenie Starego Teatru pokazane zostaną trzy krótkie przedstawienia o historii widowisk lalkowych oraz zmaganiach XVI-wiecznych wojowników. Aby zostać głównym animatorem teatru bunraku, trzeba terminować 25 lat.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji